آمریکا با تحریم ظریف خود را تحریم کرد

به گزارش وبلاگ برنامه ها، دیپلمات اسبق کشورمان دلایل تحریم وزیر امور خارجه ایران توسط آمریکا را مورد آنالیز قرار داد.

آمریکا با تحریم ظریف خود را تحریم کرد

به گزارش وبلاگ برنامه ها، مرتضی خوانساری درباره علت اقدام خصمانه آمریکا در تحریم وزیر امور خارجه کشورمان گفت: ظریف به عنوان رئیس دستگاه سیاست خارجی اهداف نظام را به گونه ای در عرصه های بین المللی مدیریت کرد که توانست سیاست خارجی آمریکا را با چالش های جدی در عرصه های دیپلماتیک روبرو کند؛ بطوریکه آمریکا را مجبور ساخت که برجام را امضا کند و بعد از آن خارج گردد. آمریکا به عنوان محبوب ترین کشور دنیا بعد از جنگ دنیای دوم در تنش سیاسی چهار دهه اخیر با جمهوری اسلامی ایران به منفورترین کشور دنیا نزد افکار عمومی و ناقض پیمان های بین المللی نزد افکار بین الملل مبدل شده است. این حاصل کوشش های دیپلماتیک نظام در عرصه دنیای است که بخش عمده ای از آنرا ظریف و همکارانش به دوش کشیدند.

این کارشناس اضافه نمود: با این وضعیتی که ایجاد شده آمریکا باید چه کار کند که دیپلماسی ایران را مهار نماید. بهترین راه این تشخیص دادند که ظریف تحریم گردد. اما نمی دانند که با تحریم ظریف درهای دیپلماسی کشور بسته نخواهد شد. آمریکا با این اقدام ضعف دستگاه سیاست خارجی و ناتوانی اش در تحلیل رویداها را نشان داد و سیاست خارجی اش را دچار خود تحریمی کرد. اتحادیه اروپا با ابراز تاسف از تصمیم آمریکا، از ادامه همکاری با ظریف اطلاع داد. حتی هم پیمانان آمریکا ازجمله وزرای خارجه آلمان، فرانسه و انگلیس بر ادامه رایزنی ها و همکاری با ظریف تاکید نمودند. بنابراین آمریکا با تحریم ظریف بیشتر خود را تحریم نموده است.حتی شرایطی که آمریکا در تحریم ظریف ایجاد کرد تا حدی برای آمریکا سخت شد که سفیر ترامپ در آلمان در مصاحبه با یک هفته نامه معتبر آلمانی از مأیوسی و ناامیدی از آلمان و اروپا سخن گفت.این ناامیدی و سرگردانی در کاخ سفید هم مشهود است. وزیر خارجه به کاخ سفید دعوت می گردد. دعوت را نمی پذیرد بعد از چند ساعت تحریم می گردد. این نتیجه بی ثباتی در سیاست خارجی آمریکا است.

خوانساری درباره محدودیت هایی که در آینده ممکن است برای وزیر خارجه کشورمان به وجود آید گفت: آمریکا طبق تعهدات و وظایف خود که در ابتدای استقرار سازمان ملل در نیویورک پذیرفته؛ به لحاظ حقوقی نمی تواند به نمایندگان کشورها برای شرکت در نشست های سازمان ملل ویزا ندهد. اگر ویزا صادر نکند؛ نقض قوانین بین المللی را مرتکب شده است .گفتنی است که مصونیت سیاسی مصرح در کنوانسیون وین؛ زمانی احراز می گردد که کشور پذیرنده این مصونیت را قبول نموده باشد. صرف دیپلمات بودن؛ مصونیت سیاسی کسب نمی گردد. هر دیپلمات هم تنها در کشور پذیرنده مصونیت دارد. در ضمن آمریکا به لحاظ حقوقی وظیفه مند است که نسبت به صدور ویزا برای ظریف بمنظور شرکت در نشست های سازمان ملل اقدام کند. بنابراین ظریف حتی مشکل رفتن به ایالات متحده را ندارد؛ مگر اینکه آمریکا دوباره ناقض معاهدات بین المللی گردد و کارنامه خود را در نقض قوانین بین الملل سیاه تر نماید.

دیپلمات سابق کشورمان درباره دیگر اهداف آمریکا گفت: هدف اول تیم ترامپ از تحریم ظریف؛ تحریم ایشان و دیپلماسی ایران نیست. وحشت آنها از دخالت ایران در انتخابات 2020 آمریکا است. تیم ترامپ می داند که ظریف با حدود 40 سال سابقه دیپلماتیک از برجسته ترین و با سابقه ترین دیپلمات عصر حاضر است و تنها وزیر خارجه ای در دنیا است که تجربه جنگ، سازمان ملل، برجام و بحران های مختلف را دارد. مهمتر اینکه تحلیل گر تحولات داخلی و خارجی آمریکا است؛ و توانسته یک لابی قوی در آمریکا ایجاد کند. نگرانی عمده ترامپ؛ دخالت ظریف در انتخابات 2020 آمریکا است. ترامپ به خوبی می داند که اگر ظریف با دموکرات ها در روند انتخابات 2020 هماهنگ باشد ترامپ شانسی برای پیروزی دوباره در انتخابت ریاست جمهوری را ندارد.

مشروح این گفت و گو را اینجا بخوانید.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "آمریکا با تحریم ظریف خود را تحریم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا با تحریم ظریف خود را تحریم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید