آژانس بین المللی انرژی اتمی رسماً افزایش درصد غنی سازی ایران را تایید کرد

آژانس بین المللی انرژی اتمی رسماً خاطرنشان کرد که ایران اقدام به غنی سازی اورانیوم در سطحی بالاتر از محدودیت های معین شده در برجام نموده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی رسماً افزایش درصد غنی سازی ایران را تایید کرد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه تأیید کرد که غنی سازی اورانیوم در تأسیسات نطنز ایران از سطح مشخص شده در برجام (3.67 درصد) عبور نموده است.

کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین روز دوشنبه گفت: مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با انتشار گزارش خود، غنی سازی فراتر از 3.67 درصدی را در ایران تایید کرد. این گزارش می افزاید که برابر اعلام اپراتور کارخانه غنی سازی سوخت، این غنا 4.5 درصد می باشد. آژانس اذعان داشته که اطلاعات طراحی جدید این کارخانه را نیز روز گذشته از ایران دریافت نموده است.

بعد از ظهر امروز دوشنبه بهروز کمالوندی معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به افزایش عملیاتی درصد غنی سازی در سایت هسته ای شهید احمدی روشن نطنز اعلام نموده بود نمونه های لازم از نتایج فرآیند غنی سازی در شرایط جدید اعلام شده، توسط بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در این سایت تهیه و به اصفهان ارسال شده است. عصر امروز پس از آنالیز های لازم توسط نمایندگان آژانس در اصفهان نتیجه نهایی به این نهاد بین المللی اعلام می گردد.

ایران پیش از این مهلت 60 روزه ای را برای طرف های دیگر برجام (به ویژه طرف های اروپایی) در نظر گرفته بود تا به تعهدات خود در قبال ایران عمل نمایند؛ اما در پی کوتاهی مجدد آنها در پاسخگویی به خواسته های مشروع ایران طبق برجام، ایران روز یکشنبه 16 تیرماه رسماً گفت که گام دوم کاهش تعهدات هسته ای خود ذیل برجام را شروع خواهد نمود و از این پس غنی سازی اورانیوم را حسب نیازهای گوناگون خود، در درصدهای بالاتر از میزان مشخص شده در برجام (3.67 درصد) انجام خواهد داد.

شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه 18 اردیبهشت در واکنش به کوتاهی کشورهای اروپایی در اجرای وعده هایشان، در بیانیه ای گفت جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی و حقوق تصریح شده خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام، بعضی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف خواهد نمود.

تهران به همین دلیل 30 اردیبهشت ماه گفت میخواهد میزان فراوری اورانیوم 3.67درصدی خود را به 4 برابر میزان قبلی افزایش دهد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی بعد از ظهر روز دوشنبه 10 تیر تأیید کرد که میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از مرز مشخص شده در برجام (300 کیلوگرم هگزافلوراید UF6 و یا معادل آن یعنی 202.8 کیلوگرم اورانیوم) عبور نموده است.

مقامات ایرانی تصریح نموده اند که ایران تنها زمانی اجرای تعهدات پیشین خود در برجام را از سر خواهد گرفت که سایر طرف های این توافق بین المللی نیز تعهدات خود را به انجام برسانند، در غیر این صورت کاهش مرحله به مرحله تعهدات هسته ای ادامه خواهد یافت.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "آژانس بین المللی انرژی اتمی رسماً افزایش درصد غنی سازی ایران را تایید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آژانس بین المللی انرژی اتمی رسماً افزایش درصد غنی سازی ایران را تایید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید