انجام اولین عمل پیوند روده و چندارگانی در شیراز

عضو تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به انجام اولین عمل های موفق پیوند روده و چند ارگانی در شیراز گفت: بیمارستان پیوند اعضای بوعلی سینا، در انجام بازتوانی و پیوند روده، در آسیا پیشتاز است.

انجام اولین عمل پیوند روده و چندارگانی در شیراز

به گزارش خبرنگاران، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر حامد نیکوپور گفت: پیش بینی می گردد سالانه بین 600 تا 800 نفر در کشور به دلیل بی اطلاعی از ابتلا به بیماری نارسایی روده جان خود را از دست می دهند.

او اضافه نمود: هم اینک اقدامات بازتوانی روده تنها در شیراز انجام می گردد و در طی هشت ماه گذشته، 40 بیماری که مشکل نارسایی روده به بیمارستان پیوند اعضای بوعلی سینا ارجاع گردیده بودند، خدمات بازتوانی و پیوند روده دریافت کردند .

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به اینکه بیماری های نارسایی روده ای قابل کنترل است، اضافه نمود: با مصرف دارو و همچنین تزریق وریدی می توان این بیماری ها را کنترل کرد تا بیماران زندگی عادی و روزمره داشته باشند .

نیکوپور تاکید نمود که تا بیماران روند درمان را به موقع پیگیری نمایند تا مشکل نارسایی روده با یاری اصلاح تغذیه، تزریق وریدی و یا جراحی بازسازی روده مداوا گردیده و احتیاج به پیوند روده نباشد .

این عضو تیم پیوند دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به اینکه طول روده کوچک انسان سالم از 2 و هفت دهم تا سه و نیم متر است، گفت: در بیمارستان پیوند اعضا بوعلی سینا قادر هستیم، حتی بیمارانی که با روده 25 سانتی متری متولد گردیده اند را درمان نموده و یا طول روده آنان را افزایش دهیم تا زندگی سالم داشته باشند .

مسئول بخش بازتوانی روده در دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: در کمتر از پنج درصد بیماران، تنها راه درمان، پیوند روده است که این اقدام در دانشگاه علوم پزشکی شیراز انجام می گردد .

او باز توانی روده را پس از مسائل ناشی از برخی جراحی ها، دارای اهمیت قابل دانست و اضافه نمود: از آنجا که بسیاری از بیماران در کشور از این دستاورد پزشکی در شیراز اطلاع کافی ندارند، دچار سوء تغذیه شدید گردیده و حتی در مواردی این بیماری منجر به مرگ می گردد .

نیکوپور با بیان اینکه برخی از بیماران در سنین میانسالی یا حتی بالاتر هم به این بیماری مبتلا می شوند، گفت: نخستین پیوند روده توسط دکتر فاضل و نخستین پیوند موفق روده و چند ارگانی نیز توسط دکتر سامان نیک اقبالیان در شیراز انجام گردیده است .

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "انجام اولین عمل پیوند روده و چندارگانی در شیراز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انجام اولین عمل پیوند روده و چندارگانی در شیراز"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید