بسکتبال ایران به دنبال صعود و سهمیه از سبد جام جهانی

به گزارش وبلاگ برنامه ها، خبرنگاران - گروه ورزش: بعد از المپیک و مسابقات بسکتبال این بازی ها، جام دنیای دومین رویداد مهم بین المللی در بسکتبال به حساب می آید؛ رویدادی که هفت دهه از ورود آن به تقویم سالیانه فیبا (فدراسیون دنیای بسکتبال) می گذرد و حالا هجدهمین دوره آن در آستانه شروع به کار با حضور بهترین های دنیا است.

بسکتبال ایران به دنبال صعود و سهمیه از سبد جام جهانی

دوره جدید جام دنیای بسکتبال ویژگی های خاص خود را دارد که آن را از سایر ادوار این رقابت ها متمایز نموده است؛ مهمتر از همه اینکه قرار است بهترین های این دوره مسابقات برای المپیک 2020 توکیو کسب سهمیه نمایند و همین مسئله حساسیت و جذابیت رقابت میان شرکت نمایندگان پنج قاره را بیشتر خواهد نمود.

ایران از جمله تیم های حاضر در جام دنیای پیش رو است. به همین دلیل ماراتن دنیای توپ و تور برای بسکتبال ایران هم به اندازه سی و یک تیم دیگر حاضر در این رقابت ها حائز اهمیت است.

هفت دهه رقابت میان آسمان خراش های دنیا

فدراسیون دنیای بسکتبال برگزاری رویداد دنیای میان نمایندگان کشورهای عضو خود را از سال 1950 و با عنوان مسابقات قهرمانی دنیا شروع کرد. اولین دوره این رقابت ها به میزبانی آرژانتین و با حضور تنها 10 تیم برگزار گردید اما برگزاری دیگر ادوار مسابقات با افزایش تدریجی تیم های شرکت نماینده به 12 تیم (یک دوره)، 13 تیم (5 دوره)، 14 تیم (2 دوره)، 16 تیم (4 دوره) و 24 تیم (4 دوره) همراه بود.

علاوه بر دوره نخست مسابقات بسکتبال قهرمانی دنیا، چهار دوره دیگر این رقابت ها هم به میزبانی آمریکای جنوبی و در برزیل (2 میزبانی)، شیلی و اروگوئه برگزار گردید. بعد از آن بود که دیگر قاره ها و کشورها نیز در برگزاری این رویداد معتبر سهمیم شدند.

فیلیپین اولین کشور آسیایی بود که میزبانی مسابقات قهرمانی دنیای را عهده دار شد. این کشور سال 1978 میزبان 14 تیم شرکت نماینده در مسابقات بود. ژاپن دیگر کشور آسیایی است که میزبانی مسابقات را در سال 2006 عهده دار شد.

15 دوره ابتدایی مسابقات بسکتبال قهرمانی دنیا با همین عنوان و طبق یک دوره منظم چهار سال یکبار برگزار گردید اما این رقابت ها از سال 2010 به جام دنیای تغییر نام داد.

دیگر اینکه از میان تیم های مختلفِ حاضر در هفده دوره گذشته جام دنیای بسکتبال، در کل 16 تیم صاحب مدال این رقابت ها شده اند. آمریکا با 12 مدال شامل 5 طلا، 3 نقره و 4 برنز پرافتخارترین تیم شرکت نماینده در این رقابت ها به حساب می آید. یوگسلاوی دومین تیم پُرمدال از جام های دنیای بسکتبال است که 5 طلا، 3 نقره و 2 برنز این رقابت ها را در اختیار دارد.

جام دنیای بسکتبال 2019؛ متفاوت از همواره

چینی ها سومین کشور آسیایی هستند که برگزارنماینده جام دنیای بسکتبال خواهند بود. آنها رویدادی را میزبانی می نمایند که اولین های زیادی دارد و همین موضوع آن را متمایز از ادوار گذشته جام های دنیای بسکتبال می نماید.

تا پیش از این، فیبا در سال های زوج برگزارنماینده بزرگترین رویداد دنیای خود بود. در واقع به غیر از سه دوره (1959 شیلی، 1963 برزیل و 1967 اروگوئه) برگزاری سایر ادوار جام دنیای در سال های زوج انجام شد اما به خاطر همزمانی با جام دنیای فوتبال، تصمیم به تغییر و جابه جایی زمان برگزاری این رقابت ها و انجام آن در سال های فرد گرفته شد. جام دنیای چین اولین دوره جام دنیای پس از اتخاذ تصمیم جدید است و به همین دلیل این دوره مسابقات با فاصله زمانی پنج ساله نسبت به دوره پیشین برگزار می گردد.

دیگر اینکه برای نخستین بار تعداد تیم های حاضر در جام دنیای چین از 24 تیم به 32 افزایش یافته است. شرکت نمایندگان، منتخبان پنج کنفدراسیون قاره ای هستند؛ رقابت های انتخابی برای توزیع سهمیه دنیای به این تیم ها نیز برای نخستین بار با شیوه ای جدید برگزار گردید طوری که تیم های مدعیِ کسب سهمیه از جمله ایران طی یک سال درگیر دیدارهای گزینشی بودند که در قالب پنجره های مختلف و به صورت رفت و برگشت برگزار می شد.

از میان 32 تیم حاضر در جام دنیای، دو تیم برتر از هر یک از قاره های آمریکا اروپا و آمریکا همراه با برترین تیم قاره های آفریقا، اقیانوسیه و آسیا - به غیر از ژاپن که میزبان المپیک است - تکلیف هفت سهمیه المپیک 2020 را معین می نمایند.

ایران در جام دنیای بسکتبال

بسکتبال ایران که به واسطه در اختیار داشتن قهرمانی در سه دوره جام ملت های آسیا (2007، 2009 و 2013) همراه با دو مدال نقره بازی های آسیایی (2014 و 2018) در زمره بهترین های قاره دارد، تاکنون دو دوره حضور در جام دنیای را تجربه نموده است.

اولین حضور بسکتبال ایران در جام دنیای سال 2010 رقم خورد. ترک ها در استانبول برگزارنماینده آن دوره جام دنیای بودند. تیم ملی بسکتبال ایران در گروه B و در رقابت با آمریکا، اسلوونی، برزیل، کرواسی و تونس تنها صاحب یک برد برابر تونس شد و در نهایت با کسب صندلی نوزدهم در میان 24 تیم شرکت نماینده به کار خود انتها داد.

جام دنیای 2014 اسپانیا هم دومین حضور ایران در این میدان معتبر را رقم زد. اسپانیا، مصر، صربستان، برزیل و فرانسه حریفان تیم ملی بسکتبال ایران در گروه A جام دنیای دوره پیشین بودند. نتیجه رقابت با این تیم ها کسب یک برد برابر مصر، متحمل شدن چهار شکست و قرار دریافت در رده بیست و یکم مسابقات بود.

امیدها و انگیزه ها برای سومین حضور دنیای

حضور در جام دنیای 2019 چین سومین حضور بسکتبال ایران در ادوار مختلف این رقابت ها به حساب می آید. تیم ملی بسکتبال ایران اسفندماه سال گذشته در انتها دیدارهای خود در 6 پنجره انتخابی، سهمیه این مسابقات را از آن خود کرد.

بر این اساس تیم ملی ایران از اوخر خردادماه تمرینات آماده سازی خود را برای حضور در این جام دنیای شروع کرد و با حضور در تورنمنت هایی به میزبانی پرتغال، روسیه، یونان و چین پیگیر روند آماده سازی شد.

صمد نیکخواه بهرامی، حامد حدادی، محمد جمشیدی، محمد حسن زاده، حامد حسین زاده، مایک رستم پور، آرمان زنگنه، آرون گرامی پور، سجاد مشایخی، رسول مظفری، میثم میرزایی و بهنام یخچالی ترکیب دوازده نفره ای هستند که از سوی مهران شاهین طبع سرمربی تیم ملی برای حضور در جام دنیای 2019 معرفی شدند به این امید که با اتکا به توانایی بدنی و آمادگی روحی این نفرات، تیم ملی بتواند برای نخستین بار از مرحله مقدماتی جام دنیای صعود کند و بعد از آن راه کسب سهمیه را با نتیجه گیری طی کند تا برای دومین به المپیک صعود کند.

حریفان بسکتبال ایران در راه المپیک

به گزارش وبلاگ برنامه ها، جام دنیای 2019 بسکتبال از 9 شهریورماه به میزبانی مشترک هشت شهر در چین شروع می گردد. طبق قرعه کشی صورت گرفته میان 32 تیم حاضر در این رقابت ها، تیم ملی ایران در گروه سوم با تیم های اسپانیا، پورتوریکو و تونس همگروه است.

اسپانیا تیم دوم رنکینگ دنیای است. این تیم در مسابقات 2006 ژاپن با ایستادن بر روی سکوی قهرمانی، صاحب اولین و تنها مدال خود در ادوار مختلف جام دنیای شد با این حال از مدعیان اصلی در چین است.

پورتوریکو هم تیم 16دنیا است و تونس با رنکینگ 51 در مسابقات شرکت می نماید. تیم ملی بسکتبال ایران هم در حال حاضر صندلی 27 دنیا را در اختیار دارد.

اولین دیدار؛ مهمترین دیدار

اولین دیدار تیم ملی بسکتبال ایران مقابل پورتوریکو انجام می گردد؛ تیمی که در رنکینگ دنیای یازده پله بالاتر از ایران است اما این مسئله دلیلی بر از پیش باخته بودن ایران نیست. حتی بسکتبال ایران می تواند نسبت به نتیجه گیری مقابل این تیم امیدوار هم باشد.

قاسم کیانی کارشناس بسکتبال در مصاحبه باوبلاگ برنامه ها در خصوص این دیدار گفت: شاخصه بسکتبال پورتوریکو فیزیک بدنی بازیکنانش است و اینکه آنها تجربه حضور در سطوحی بالا مانند NBA و یورو لیگ را هم دارند. در کل قدرت بسکتبال پورتوریکو از ایران بیشتر است با این حال شرایط دو تیم برای نتیجه گیری از رقابت با یکدیگر 50 به 50 است. تیم ملی ایران در زیر سبد شرایط بهتری نسبت به حریف دارد. اگر ملی پوشان ما بتوانند در دفاع، حریف را کنترل نمایند قطعا در حمله پیروز خواهند بود و می توانند نتیجه بگیرند.

این کارشناس بسکتبال تاکید نمود که این دیدار، مهمترین دیدار تیم ملی به حساب می آید چراکه چگونگی عملکرد ملی پوشان و نتیجه گیری آنها روی دو دیدار دیگر شان تاثیر می گذارد.

برنامه دیدارهای تیم ملی بسکتبال ایران

شنبه 9 شهریورماه

* ایران - پورتوریکو (ساعت 13)

دوشنبه 10 شهریورماه

* ایران - تونس (ساعت 13)

چهارشنبه 13 شهریورماه

* ایران - اسپانیا (ساعت 17)

ساعت ها به وقت ایران است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "بسکتبال ایران به دنبال صعود و سهمیه از سبد جام جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بسکتبال ایران به دنبال صعود و سهمیه از سبد جام جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید