تبدیل پوست انسان به اسپیکر!

یک گروه پژوهشی بین المللی، فناوری جدیدی ارائه داده اند که امکان پخش موسیقی را برای پوست فراهم می نماید.

تبدیل پوست انسان به اسپیکر!

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ساینس دیلی، یک گروه بین المللی از پژوهشگران، نوعی فناوری پوشیدنی ابداع نموده اند که پوست را به اسپیکر تبدیل می نماید.

این فناوری جدید که به سرپرستی پروفسور هیونهیوب کو(Hyunhyub Ko)، استاد موسسه ملی علوم و فناوری اولسان (UNIST) کره جنوبی ابداع شد، می تواند در موارد بسیاری از جمله حسگرها و ابزار پزشکی به کار رود.

پژوهشگران در این پروژه، نانولایه های باریک و رسانایی با ضخامت نانومقیاس ابداع کردند. این فناوری، مانند یک میکروفن عمل می نماید و قابل اتصال به تلفن های همراه هوشمند و رایانه است.

نانولایه های پلیمری، مزایای قابل توجهی مانند انعطاف پذیری، وزن بسیار کم و چسبندگی بالا دارند؛ در نتیجه مستقیما به هر سطحی متصل می شوند. تنها مشکل نانولایه ها این است که به سادگی پاره می شوند و رسانای الکتریسیته نیستند.

پژوهشگران موفق شدند با قرار دادن یک شبکه نانوسیم نقره در نانولایه های پلیمری، این مشکل را حل نمایند. به این ترتیب، نانولایه ها قابلیت چسبندگی به بدن و تبدیل شدن به اسپیکر را پیدا کردند.

ساون کانگ(Saewon Kang)، نویسنده ارشد این پژوهش گفت: نانولایه های باریک و رسانای ما بدون ترک برداشتن یا پارگی، امکان ارتباط با سطوح منحنی و متحرک را فراهم می نمایند.

وی اضافه کرد: این لایه ها، قابلیت تشخیص صداها و لرزش های صوتی ناشی از سیگنال های ولتاژ اثر برق مالشی را فراهم می نمایند و به همین دلیل در مواردی مانند ابزار ورودی و خروجی صدا کاربرد دارند.

پروفسور کو گفت: مهم ترین ویژگی نانولایه ها این است که ضخامتی کمتر از 100 نانومتر دارند. ویژگی های برجسته نور، الکتریسته و مکانیکی نانولایه ها، امکان ابداع اسپیکرها و میکروفن های غیرقابل دیدن با قابلیت اتصال به پوست را فراهم می نماید.

وی اضافه کرد: البته برای کاربردهای تجاری، باید دوام مکانیکی و عملکرد میکروفن ها و اسپیکرها ارتقا یابند.

این پژوهش، در مجله Science Advances به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تبدیل پوست انسان به اسپیکر!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبدیل پوست انسان به اسپیکر!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید