ترزا می از نخست وزیری انگلیس استعفا کرد

نخست وزیر انگلیس بعد از سه بار کوشش ناموفق در تصویب توافق برگزیت در مجلس عوام، از سمت خود استعفا کرد.

ترزا می از نخست وزیری انگلیس استعفا کرد

به گزارش مانیتورینگ گروه بین الملل خبرنگاران، ترزا می نخست وزیر انگلیس امروز (آدینه) با اعلام استعفای خود گفت که در تاریخ هفتم ژوئن (17 خرداد) رسما از سمت خود استعفا می دهد.

خانم می طی سخنرانی در مقابل دفتر نخست وزیری انگلیس در خیابان داونینگ گفت: در یک دموکراسی، اگر به مردم گزینه ای برای انتخاب بدهید، وظیفه دارید تصمیمی که می گیرند را اجرا کنید.

وی با اشاره مخالفت مجلس عوام انگلیس با توافقی که بعد از مذاکره با اتحادیه اروپا درباره برگزیت به دست آورده بود، شرح داد: هرچه در توان داشتم برای اقناع نمایندگان مجلس جهت حمایت توافق انجام دادم. اما متاسفانه پیروز نشدم. سه بار کوشش کردم.

ترزا می با اعلام استعفا از پست نخست وزیری انگلیس، افزود: اکنون برای من روشن شده که به نفع کشور است تا یک نخست وزیر جدید، کوشش ها (برای برگزیت) را راهنمایی کند. پس امروز اعلام می کنم که به عنوان رهبر حزب محافظه کار در روز آدینه 7 ژوئن استعفا می دهم تا نفر بعدی انتخاب گردد.

وی همچنین از لزوم اجرای فرایند انتخاب رهبر جدید برای محافظه کار انگلیس طی هفته آینده اطلاع داد.

خانم می با بیان اینکه تا زمان تکمیل فرایند انتخاب رهبر جدید برای حزب محافظه کار، به عنوان نخست وزیر به فعالیت خود ادامه می دهد، توضیح داد: همیشه از اینکه نتوانستم توافق برگزیت را تصویب کنم، افسوس خواهم خورد. نفر بعدی باید راهی پیدا کند که به نتیجه همه پرسی (خروج از اتحادیه اروپا) احترام بگذارد.

بغض ترزا می در انتها سخنرانی

وی همچنین درباره وظیفه نخست وزیر بعدی انگلیس درقبال توافق خروج از اتحادیه اروپا افزود: او برای پیروز شدن باید در مجلس، اجماع نظر ایجاد کند؛ کاری که من نتوانستم. چنین اجماعی فقط زمانی به دست می آید که طرفین مباحثات حاضر به سازش باشند.

ترزا می ضمن اشاره به همه پرسی سال 2016 برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا گفت: آن همه پرسی نه تنها فقط یک درخواست برای خروج از اتحادیه اروپا نبود بلکه درخواستی برای تغییر بزرگ در کشورمان بود... اما مطمئنم که می توانیم توافق برگزیت را اجرا کنیم.

وی پیش از انتها بغض آلود صحبت هایش، با چشمانی اشک بار گفت: این شغل افتخار زندگی من بود. دومین نخست وزیرِ زن (انگلیس). که البته قطعا آخرین (نخست وزیر زن) نخواهم بود.

این در حالی است که ساعتی پیش از سخنرانی خانم می، هلن گرانت نماینده مجلس انگلیس و معاون حزب محافظه کار از سمت خود استعفا داده بود. گفته می گردد محتمل است که او یکی از نامزدهای رهبری حزب محافظه کار و نخست وزیری انگلیس باشد.

بعد از سه بار رد شدن توافق برگزیت در مجلس انگلیس، تهدید اتحادیه اروپا به خروج اجباری انگلیس بدون توافق و همچنین استعفای معاون مجلسی دولت، رسانه های انگلیسی روز گذشته (پنجشنبه) گزارش دادند که نخست وزیر انگلیس با درخواست اعضای حزب محافظه کار در معرض استعفای اجباری قرار گرفته است. (جزئیات بیشتر)

ترزا می به مدت 3 سال، از سال 2016 و بعد از استعفای جیمز کامرون، نخست وزیری دولت انگلیس و رهبری حزب محافظه کار را برعهده داشت.

بریتانیا اولین کشور در این اتحادیه است که قصد خروج از آن را دارد، از این رو فرآیند خروجش با پیچیدگی هایی روبرو شده و دارای مولفه های متعددی است. در همه پرسی ماه ژوئن سال 2016 در بریتانیا، 53 درصد از شرکت کنندگان انگلیس رای به خروج داده بودند.

منبع: خبرگزاری فارس

به "ترزا می از نخست وزیری انگلیس استعفا کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترزا می از نخست وزیری انگلیس استعفا کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید