تشکیل جبهه ای در دولت آمریکا برای حفظ دسترسی ایران به سوئیفت

به گزارش وبلاگ برنامه ها، به گزارش خبرنگاران، وبگاه خبری واشنگتن فری بیکن روز دوشنبه در گزارش خود به نقل از چندین مقام آمریکایی بیان کرد که در درون دولت دونالد ترامپ، نبردی داخلی میان مقامات برای حفظ دسترسی ایران به بازارهای مالی بین المللی در جریان است.

تشکیل جبهه ای در دولت آمریکا برای حفظ دسترسی ایران به سوئیفت

به گفته این مقامات، حفظ این کانال دسترسی برای تهران که با دور جدید تحریمهای سختگیرانه آمریکا از ماه نوامبر روبه روست، به مثابه یک راه نجات خواهد بود.

گفته می گردد که مقامات بلندپایه در وزارت خزانه داری آمریکا- از جمله افرادی که به حفظ چارچوب توافق هسته ای ایران امیدوارند- کوشش می کنند تا دسترسی ایران به سیستم بانکداری سوئیفت (جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی) را حفظ کنند؛ سیستمی که نقل و انتقالهای بین بانکی را در ورای مرزها تسهیل می کند.

مقامات بلندپایه سوئیفت هفته گذشته در واشنگتن دی. سی با مقامات دولت ترامپ دیدار کردند. هدف از این دیدار، اطمینان یافتن از حفظ دسترسی ایران به این سیستم بانکداری بین المللی بود که به اقتصاد ایران امکان مراوده تجاری با کشورهای اروپایی را می بخشد.

در شرایطی که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید به روشنی اعلام نموده اند که سوئیفت و شرکای اروپایی واشنگتن ملزم به قطع مراودات تجاری خود با ایران هستند؛ گفته می گردد که کادری از مقامات وزارت خزانه داری آمریکا قاطعانه با این تصمیم مخالفت نموده و در آستانه اجرایی شدن تحریمهای جدید از چهارم نوامبر، راه را برای یک زورآزمایی داخلی هموار نموده اند.

یکی از مقامات آمریکایی در حوزه سیاست ایران به فری بیکن گفت که رئیس جمهور ترامپ به منظور اِعمال فشار حداکثری [بر تهران]، به دولت دستور داده است که تمامی تحریمهای گذشته از دوران اوباما را مجدداً برقرار کنند.

شایان ذکر است که روزنامه واشنگتن پست نیز در گزارشی استیو منوچین وزیر خزانه داری آمریکا را مقامی خواند که راهنمایی این جبهه داخلی به نفع حفظ دسترسی ایران را برعهده دارد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "تشکیل جبهه ای در دولت آمریکا برای حفظ دسترسی ایران به سوئیفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشکیل جبهه ای در دولت آمریکا برای حفظ دسترسی ایران به سوئیفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید