ثبت تصویری از فعالیت ابرسیاه چاله های مخفی!

در حالی که سیاه چاله ها به خودی خود قابل دیدن نیستند، اما ما می توانیم فعالیت آنها را شناسایی و رصد کنیم.

ثبت تصویری از فعالیت ابرسیاه چاله های مخفی!

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ای اس ای، سیاه چاله ها را نمی توان دید، اما زمانی که شروع به فعالیتی نمایند، می توان آنها را شناسایی و رصد کرد.

دو زبانه ای که در تصویر مشاهده می گردد، حاصل از ترکیب پلاسمای داغ و با انرژی بالا است که از مرکز کهکشان بیضوی هرکول A پرتاب شده است.

این فرآیند، فرآیندی است که توسط یک ابرسیاه چاله یا سیاه چاله کلان جرم، پنهان در قلب کهکشان راهنمایی می گردد.

این سیاه چاله حدود 2.5 میلیارد برابر جرم خورشید است و حدود هزار برابر بزرگتر از سیاه چاله موجود در مرکز کهکشان راه شیری ما است.

سیاه چاله کهکشان هرکول A، ماده را گرم می نماید و سرعت آن را تقریبا به سرعت نور می رساند، سپس آن را با سرعت بسیار بالا به فضا پرتاب می نماید.

این زبانه های بسیار متمرکز، در حین این سفر، انرژی خود را از دست می دهند، سرعت شان کاهش می یابد و در نهایت به شکل توده های ابر مانند دیده می شوند.

سیاه چاله ها می توانند بزرگ یا کوچک باشند. دانشمندان معتقدند که کوچکترین سیاه چاله ها تنها به کوچکی یک اتم هستند. این سیاه چاله ها بسیار کوچک هستند، اما جرم یک کوه بزرگ را دارند!

بنابراین سیاه چاله ها چطور شکل می گیرند؟ دانشمندان معتقدند کوچکترین سیاه چاله ها زمانی شکل گرفته اند که دنیا شروع شده است. سیاه چاله های ستاره ای زمانی ایجاد شده اند که هسته یک ستاره بسیار بزرگ از هم پاشیده است. وقتی که این اتفاق می افتد، باعث ایجاد یک ابرنواختر می گردد.

زبانه های موازی از موثق ترین شواهدی هستند که اثبات می نماید که یک ابرسیاه چاله در قلب اغلب کهکشان ها موجود است.

به نظر می رسد بعضی از این سیاه چاله ها فعال هستند و مواد را از محیط اطراف شان قورت می دهند و زبانه های با سرعت بسیار بالا را به فضا پرتاب می نمایند. در حالی که دیگر سیاه چاله ها یا ساکت هستند و یا حتی خاموش هستند.

این تصویر مفهومی از هسته یک کهکشان فعال، محیط اطراف گرد و غباری پیراشکی شکلی را نشان می دهد که چنبره(torus) نامیده می گردد و زبانه ها از مرکز آنها پرتاب می شوند.

میدان های مغناطیسی به طور معین، گرد و غبار را در این چنبره گیر انداخته اند. این میدان های مغناطیسی می توانند با استفاده از محدود کردن گرد و غبار در چنبره ها و به اندازه کافی نزدیک نگه داشتن آنها به سیاه چاله گرسنه، به تامین قدرت سیاه چاله های مخفی در هسته کهکشان ها یاری نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ثبت تصویری از فعالیت ابرسیاه چاله های مخفی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت تصویری از فعالیت ابرسیاه چاله های مخفی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید