حذف صفر از پول ملی با اقتصاد چه می نماید؟

به گزارش وبلاگ برنامه ها، یک کارشناس مالی درباره مطرح شدن مجدد حذف صفر از پول ملی و جدی شدن اجرای آن گفت: این طرح اثر روانی بر جامعه دارد و تغییر چندانی در وضعیت مالی کشور ایجاد نخواهد کرد.

حذف صفر از پول ملی با اقتصاد چه می نماید؟

به گزارش ایسنا، طرح اصلاح نظام پولی کشور در قالب حذف چهار صفر از واحد پولی کنونی و تعریف واحد پولی جدید، مدت هاست که در دستور کار دولت قرار گرفته است اما تاکنون به اجرا درنیامده و در ابتدای سال جدید دوباره روی میز دولت قرار گرفته است. مسلماً نخستین پرسشی که در مواجهه با ارائه این طرح، مطرح می گردد این است که آیا حذف صفر از پول ملی منجر به بهبود شرایط مالی کشور و افزایش قدرت خرید مردم خواهد شد یا اینکه فقط به ایجاد تغییر در ظاهر اقتصاد می پردازد.

در این باره مهدی طغیانی - عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان - در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد که این طرح فقط اثر روانی بر ذهنیت مردم دارد و تغییری در وضعیت مالی کشور ایجاد نخواهد کرد.

وی توضیح داد: مردم امروز با اعداد بزرگ در اقتصاد سر و کار دارند که معمولاً با مراجعه به خاطراتشان از اعداد کوچک در سال ها قبل تناقض دارد؛ بنابراین حذف صفر از پول ملی از نظر روانی دلگرم نماینده است.

این اقتصاددان درباره عدم اثرگذاری این طرح بر وضعیت مالی کشور، گفت: تعداد صفر پول ملی متغیر کلیدی در اقتصاد نیست. متغیرهای کلیدی اقتصاد اموری همچون میزان نقدینگی، نرخ تورم، درآمدهای دولت و نرخ بیکاری است که هیچکدام از آنها با حذف صفر تغییر نخواهد کرد و فقط شاخص آن عوض می گردد.

طغیانی اضافه نمود: مثلاً رقم 2,000 میلیارد تومان اگر صفرش برداشته گردد، فقط عدد آن کوچک می گردد و تأثیری در اقتصاد ندارد، چون نقدینگی کشور همچنان بالاست که بسیار بر اقتصاد تأثیرگذار است.

این استاد اقتصاد اظهار کرد: هرچند اجرای این طرح هزینه هایی را برای دولت به همراه دارد، اما این هزینه ها به دلیل انتقالات و مبادلات الکترونیکی توسط مردم، کمتر از هزینه ای است که تصور می کنیم.

وی توضیح داد: امروز اغلب مبادلات مردم به شکل الکترونیکی انجام می گردد و حجم پول در قالب اسکناس در ایران پایین آمده است که این باعث می گردد دولت ها بتوانند چنین طرح هایی را کم هزینه تر اجرا نمایند.

منبع: همشهری آنلاین

به "حذف صفر از پول ملی با اقتصاد چه می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف صفر از پول ملی با اقتصاد چه می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید