خبرنگاران آینده سازمان انتقال خون در گرو اهدای مستقیم مشتقات خون است

تهران- خبرنگاران- مدیرعامل سازمان انتقال خون در سی و هشتمین اجلاس مدیران انتقال خون کشور در گزارشی از پایش برنامه ها و نگاه عملیاتی به آینده سازمان، براهدای مستقیم مشتقات خون به وسیله فرزیس تاکید نمود.

خبرنگاران آینده سازمان انتقال خون در گرو اهدای مستقیم مشتقات خون است

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی سازمان انتقال خون در این نشست علی اکبر پور فتح اله ضمن تشکر از کارکنان سازمان و اهدا نمایندگان خون برای همکاری در تهیه خون سالم و کافی گفت: ادارات کل انتقال خون واسطه اهدا نمایندان داوطلبی هستند که برای رسیدن به کفایت و سلامت خون پیوسته مورد احتیاج سازمان و سرمایه های معنوی ما هستند.

وی اهدا نمایندگان و بخشهای مرتبط با ایشان را خط مقدم سازمان و مهمترین بخش دانست و تاکید نمود: چه تکریم اهدا نمایندگان چه مزایای بخش اهدا نمایندگان باید رضایت بخش و مشوق و شایسته این عزیزان باشد و اتاق هیچ مدیری نباید امکانات بیشتری از بخش اهدا نمایندگان خون داشته باشد.

پور فتح اله با اشاره به جشنواره فرهنگی هنری سازمان انتقال خون که هر سال از روز جهانی اهدا نمایندگان تا سالروز تاسیس سازمان و روز ملی اهدای خون برگزار می گردد، گفت: این برنامه فرصتی است برای فراوری محتوا در قالب های متفاوت و جذاب و مشارکت دادن هنرمندان کشور در فرهنگسازی اهدای خون.

مدیر عامل سازمان انتقال خون به کاهش احتیاجکشورهای جهان به خون کامل طی سالهای اخیر و اهمیت یافتن فرآورده های خون و اهدای مستقیم مشتقات پلاسما به روش فرزیس اشاره نمود و گفت: در جهان اهدای مشتقات خون به روش فرزیس در حال افزایش است و دریافت خون کامل رو به کاهش نهاده است.

وی با اشاره به روند کاهشی اهدای خون کامل در کشورهایی چون آمریکا و کاهش میزان احتیاج به خون به خاطر مدیریت خون بیمار گفت: با کاهش احتیاج به خون کامل مصرف فرآورده های مشتق از پلاسما و IVIG در مصارف انسانی روبه افزایش است زیرا علم پزشکی به نقش آن در تنظیم ایمنی پی برده است و از سویی بیماری های خود ایمنی در جهان رو به افزایش است. همچنین شواهدی از تاثیر این محصول در درمان و جلوگیری از زوال عقل وجود دارد که اگر سازمان غذا و داروی آمریکا درمان با آن را تایید کند، جهان با بحران IVIG روبرو می گردد چون جهان با پدیده سالمندی جمعیت روبه رو است.

پور فتح اله با اشاره به فراوری 400 هزار لیتر پلاسما گفت: برای تامین احتیاج کشور دست کم باید این فراوری دو برابر گردد و طبق دستور العمل سازمان جهانی بهداشت برای جلوگیری از شیوع بیماری های منطقه ای و جغرافیایی باید هر منطقه برای داروهای پلاسمایی مورد احتیاج خود از پلاسمای همان منطقه استفاده کند.

وی با اشاره به حرکت سازمان انتقال خون به سمت پلاسما و فرزیس گفت: برای درمان بیماری های مربوط به خون های کمیاب در آینده نزدیک گلبول قرمز نیز به روش فرزیس دریافت خواهد شد.

مدیر عامل سازمان انتقال خون تاکید نمود: اهدای خون به روش فرزیس باید در ادارات کل نهادینه گردد و روی آن سرمایه گذاری کنید.

وی از تعهد سازمان به فراوری 200 هزار لیتر پلاسما به این روش تا سال 1400 اطلاع داد و اضافه نمود: بهتر است روی مراکز جامع در مناطق پر جمعیت تمرکز گردد و از گسترش انتقال خون در شهرهای کوچک و کم بازده خود داری کنید زیرا این کار معقول، منطقی و مقرون به صرفه نیست.

مدیر عامل سازمان انتقال خون با تاکید بر تمرکز گرایی گفت: هم اکنون انجام تست ها در 9 مرکز منطقه ای انجام می گردد و فراوری فرآورده ها هم به این سمت پیش می رود و ضروری است این کار تحت استانداردهای خاص و به صورت انبوه و صنعتی انجام گردد و لازمه آن وجود مراکزی با استانداردهای بالا است و وجود 4 تا 5 مرکز با این ویژگی کفایت می نماید.

در بخشی دیگر از سخنان، مدیر عامل به طرح ساماندهی و آزمایش و غربالگری اهدا نمایندگان بار اول و نقش آن در سلامت خون اهدایی و رسیدن به ریسک صفر انتقال خون اشاره نمود و گفت: این برنامه باید در استان ها گسترش یابد.

وی از نبود رخدادهای مثبت در 16 استان اجرا نماینده این طرح اطلاع داد و گفت: 3 استان نیز هیچ رخداد هپاتیت B گزارش ننموده اند و در 3 استان دیگر نیز هیچ مورد هپاتیت C پس از اجرای این طرح گزارش نشد.

مدیر عامل سازمان انتقال خون تاکید نمود: رسیدن به ریسک صفر آرزویی است که انتقال خون های جهان در پی آن هستند و امید است ما از اولین کشورهایی باشیم که توانسته ایم به آن دست یابیم.

پور فتح اله همچنین از بازیافت 50 درصد پلاسمای خون های اهدایی در ایران اطلاع داد و و گفت: فراوری پلاسمای ایران باید به سمت فراوری خمیر پلاسمایی برود و این کار افزایش ارزش اضافه نموده و امکان انتخاب بهترین پالایشگر با توجه به محصول مورد احتیاج رادر پی دارد و بدین ترتیب دست یابی به صنعت پلاسما در ایران ساده تر می گردد.

وی به مدیران استانی توصیه کرد فراوری خون را با توجه به تامین شبکه خون رسانی کشور در نظر داشته باشند نه تنها برطرف احتیاج استان خود.

گسترش استانی پذیره نویسی سلول های بنیادی با توجه به اهمیت ویژگی های ژنتیکی بومی، فراوری پلاسمای اختصاصی، اهمیت به آموزش و پژوهش و توجه و پایش و تحلیل اطلاعات مربوط به اهدا نمایندگان و بیماران در استان ها از دیگر مواردی بود که در این نشست مدیر عامل به آن تاکید نمود.

وی همچنین در مورد ماموریت های نوین سازمان اضافه نمود: پذیره نویسی سلول های بنیادی 100 هزار داوطلب اهدای سلول های بنیادی، دسترسی به ازمایشگاه سازگاری نسجی با تاییدیه بین المللی وروش جدا سازی سلولی معتبر سازی شده، متمرکز سازی ازمایشهای سلامت، ساماندهی اهدای پلاسمای اختصاصی از دیگر برنامه های پیش روی سازمان است.

معاون وزیر بهداشت از عملکرد مستقل و بدون حاشیه سازمان انتقال خون تشکر کرد

ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت نیز در این اجلاس گفت: سازمان انتقال خون بدون هیچ مسئله ای تهیه و توزیع خون و فرآورده های خون را عهده دار شده و به انجام می رساند و ضمن توسعه منابع، ارتقای استانداردها و فعالیت ها، مستقل و بدون حاشیه و بدون دخالت وزارت بهداشت این کارها را انجام می دهد و دارای دستاوردهای بزرگی است.

وی ضمن تبریک به مناسبت روز جهانی اهدا نمایندگان خون از ابقای علی اکبر پور فتح اله به عنوان مدیرعامل سازمان انتقال خون توسط وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اطلاع داد.

حریرچی همچنین ضمن تشکر از سازمان انتقال خون به خاطر رسیدن به شاخص 27 اهدای خون به ازای هر هزار نفر که با استانداردی در حد اروپا برابری نموده و بالاتر از استاندارد آمریکا است، گفت: تهیه پلاسمای ایرانی برای تامین فرآورده های مشتق از پلاسما و توزیع عادلانه خون و فرآورده های آن در سطح کشور و نظارت از رگ دهنده تا رگ گیرنده دستاوردها و اقدامات بزرگی است که توسط این سازمان انجام می گردد.

وی در ادامه مدیریت مصرف خون و نظارت بر اتلاف خون در مراکز را ضروری خواند و اضافه نمود: سازمان انتقال خون روش های استفاده از جایگزین های حجیم نماینده خون و استفاده از خون اتولوگ را هم آموزش دهد.

حریرچی در انتها ضمن تقدیر از اهدا نمایندگان خون آنان را مشتریانی دانست که بدون احتیاج به چیزی به ما مراجعه می نمایند و اگر مشتری شاه است آنان شایسته احترام و تکریمی فراتر از آن هستند زیرا خون خود را بدون چشم داشت اهدا می نمایند و نظارت بر تکریم ایشان سرمایه اجتماعی سازمان انتقال خون را تشکیل می دهد.

اجتمام *2180*1193

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران آینده سازمان انتقال خون در گرو اهدای مستقیم مشتقات خون است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران آینده سازمان انتقال خون در گرو اهدای مستقیم مشتقات خون است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید