ده ها هزار شهروند الجزایر خواهان برپایی دولت غیرنظامی شدند

به گزارش وبلاگ برنامه ها، الجزیره و وهران دو شهر بزرگ الجزایر شاهد تظاهرات گسترده مردم بودند. معترضان خواهان برکناری دولت و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری با نظارت مستقل شده اند. آن ها برای دفاع از دموکراسی و حقوق بشر به خیابان ها آمده اند.

ده ها هزار شهروند الجزایر خواهان برپایی دولت غیرنظامی شدند

به گزارش دویچه وله، مبارزه بر سر استقرار یک دولت غیرنظامی و دموکراتیک در الجزایر همچنان ادامه دارد. روز آدینه 21 تیر (12 ژوئیه) شهر الجزیره، پایتخت الجزایر و شهر وهران، دومین شهر بزرگ این کشور ده ها هزار نفر به خیابان ها آمدند. شرکت نمایندگان در این تظاهرات خواهان برکناری دولت موقت و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری شده اند.

پس از خاتمه رسمی دوره زمامداری رئیس جمهور موقت الجزایر، عبدالقادر بن صالح، بار دیگر ده ها هزار نفر از مردم الجزایر در یک تظاهرات ضددولتی شرکت کردند. از دیگر نقاط الجزایر نیز اخباری مبنی بر برگزاری تجمعات اعتراضی گزارش شده است.

شرکت نمایندگان در این تظاهرات خواهان یک دولت غیرنظامی در الجزایر شده اند. روز آدینه 12 ژوئیه 21مین آدینه ای است که مردم در اعتراض به ادامه کار دولت به خیابان ها می آیند. بر اساس اخبار منتشر شده، تظاهرات مردم الجزایر تا کنون آرام و مسالمت آمیز بوده است. این در حالی است که خبرگزاری فرانسه از دستگیری شماری از معترضان در الجزیره خبر داده است.

  • خاتمه رسمی کار بن صالح

روز سه شنبه نهم ژوئیه دوره فعالیت عبدالقادر بن صالح رسما به خاتمه رسید. بن صالح نسبت به وقوع هرج و مرج در الجزایر هشدار داده است. این در حالی است که قرار برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مجددا به تعویق افتاده است.

شورای قانون اساسی الجزایر اعلام نموده است که شرایط برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و انتخاب جانشینی برای عبدالعزیز بوتفلیقه هنوز آماده نیست.

قرار برگزاری انتخابات ریاست جمهوری برای اوایل ماه ژوئیه پیش بینی شده بود. عبدالقادر بن صالح، رئیس مجلس الجزایر پس از کناره گیری بوتفلیقه به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور انتخاب شده بود. بر اساس قانون اساسی، دوره زمامداری او می بایست پس از 90 روز به خاتمه برسد و ظرف این مدت شرایط برای برگزاری انتخابات فراهم گردد.

  • تداوم تظاهرات

تظاهرات ضددولتی ابتدا در مخالفت با بوتفلیقه آغاز شده بود. بوتفلیقه که در ماه مارس برای پنجمین بار خواهان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری الجزایر شده بود، در اثر تداوم اعتراضات از کاندیداتوری خود صرف نظر کرد.

رئیس جمهور 82 ساله و بیمار الجزایر به علت ادامه اعتراضات در اوایل ماه آوریل امسال، ناگزیر به کناره گیری شد.

کناره گیری بوتفلیقه و آغاز دوره سه ماهه زمامداری بن صالح نیز منجر به خاتمه تظاهرات و اعتراضات مردم در روزهای آدینه نشد.

مردم خواهان برقراری نظارت مستقل بر انتخابات بوده و از برپایی یک دولت دموکراتیک و غیرنظامی در الجزایر دفاع می نمایند.

عبدالقادر بن صالح اعلام نموده است مادام آنکه انتخابات برگزار نگردد، او اداره کشور را برعهده خواهد داشت. این در حالی است که هنوز روشن نیست انتخابات تحت چه شرایطی و در چه زمانی برگزار خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین

به "ده ها هزار شهروند الجزایر خواهان برپایی دولت غیرنظامی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ده ها هزار شهروند الجزایر خواهان برپایی دولت غیرنظامی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید