دولت ترامپ، سفیر منصوب اوباما در اوکراین را برکنار کرد

پس از آنکه اطرافیان رئیس جمهور آمریکا سفیر این کشور در اوکراین را به جانبداری از دموکرات ها متهم کردند، او دو ماه پیش از موعد سرانجام مأموریتش، به واشنگتن فراخوانده شده است.

دولت ترامپ، سفیر منصوب اوباما در اوکراین را برکنار کرد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، رسانه های آمریکایی می گویند دولت این کشور ماری یووانوویچ سفیر آمریکا در اوکراین را دو ماه پیش از موعد کنار گذاشته است.

به نوشته روزنامه واشنگتن پست، برکناری سفیر آمریکا در اوکراین اندکی پس از آن صورت می گیرد که دونالد ترامپ جونیور فرزند ارشد رئیس جمهور آمریکا و دیگر متحدان محافظه کار کاخ سفید یووانوویچ را به مخالفت با سیاست های واشنگتن متهم نموده و مدعی شدند که او که در دولت پیشین آمریکا به این سمت منصوب شده، هوادار باراک اوباما رئیس جمهور سابق و هیلاری کلینتون نامزد دموکرات ها در انتخابات پیشین ریاست جمهوری است.

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از چندی پیش در کوشش برای اثبات حمایت کشورهای خارجی از کلینتون در انتخابات پیشین، تحقیقاتی را در خصوص روابط مقام های اوکراینی با ستاد انتخاباتی کلینتون شروع نموده، اما به ادعای ترامپ جونیور و متحدان ترامپ، یووانوویچ در کوشش برای محافظت از کلینتون، از پیشرفت این تحقیقات جلوگیری نموده است.

دو هفته پیش جان سولومون از متحدان سرسخت ترامپ مصاحبه ای با یوری لوتسنکو دادستان کل اوکراین منتشر کرد که این مقام اوکراینی در آن مدعی شد که یووانوویچ با هدف جلوگیری از پیشرفت تحقیقات، فهرستی از افرادی که نباید تحت پیگرد قرار گیرند را در اختیار او قرار داده است. لوتسنکو همچنین اعلام نموده پرونده ای را درباره حمایت دولت سابق اوکراین از ستاد انتخاباتی کلینتون به وسیله ارائه اطلاعات مربوط به روابط ناسالم اقتصادی پال مانافورت رئیس ستاد انتخاباتی اوکراین با رئیس جمهور وقت اوکراین، گشوده است.

چهار بعد از انتشار این مصاحبه، فرزند ترامپ یووانوویچ را دلقک توصیف کرد و برکناری وی را خواهان شد.

این در حالی است که وزارت خارجه اوکراین همان زمان با صدور بیانیه ای ادعای لوتسنکو را رد نموده و مدعی شد که اظهارات وی کاملا ساختگی است.

تحقیقات دولت ترامپ درباره ارتباط دموکرات ها با ثروتمندان در اوکراین، جو بایدن یکی از رقبای بالقوه ترامپ در انتخابات سال 2020 را هم هدف قرار داده است. به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، رودی جولیانی وکیل شخصی ترامپ چند بار به اوکراین سفر نموده و در حال پیگیری پرونده ای در خصوص عضویت هانتر بایدن فرزند بایدن در هیأت مدیره شرکت بریسما اوکراین است. این شرکت از ماه ها پیش به فساد اقتصادی متهم شده است.

واشنگتن پست در سرانجام در خصوص این تحولات نوشته است: این کوشش های روشن و هماهنگ برای بدنام کردن یک سفیر مستقر ایالات متحده، اکنون به کنار رفتن زودهنگام او بعد از 33 سال خدمت در دولت هایی از هر دو حزب منجر شده است. اما این تازه اول کوشش گسترده تر تیم ترامپ و متحدانش برای سرهم کردن ادعاهای ساختگی و برجسته کردن اوکراین با هدف حمله به بایدن، یاری به مانافورت و مرافعه بر سر انتخابات سال 2016 است.

ق2

منبع: خبرگزاری فارس

به "دولت ترامپ، سفیر منصوب اوباما در اوکراین را برکنار کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت ترامپ، سفیر منصوب اوباما در اوکراین را برکنار کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید