ساخت تجهیزات نوری برای بکارگیری تکنیک اپتوژنتیک در مطالعات مغزی

به گزارش خبرنگاران،با هدف توسعه فناوری در حیطه مطالعات علوم شناختی، محققان پژوهشکده لیزر و پلاسما دانشگاه شهید بهشتی و مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی این دانشگاه ، موفق به ساخت و توسعه تجهیزات نوین نوری برای بکارگیری در تکنیک اپتوژنتیک شدند.

ساخت تجهیزات نوری برای بکارگیری تکنیک اپتوژنتیک در مطالعات مغزی

این تکینیک که با تغییرات ژنتیکی سلول های هدف، امکان تحریک یا مهار عملکرد این سلول ها با استفاده از نور را فراهم می آورد، از جدیدترین ابزارهای هدف گیری اختصاصی سلول های عصبی و مطالعه سیستم عصبی است.

به واسطه این تجهیزات در حال حاضر تکنیک اپتوژنتیک بصورت بومی راه اندازی گردیده است.

دکتر حمید لطیفی مدیر گروه پیشران نوروفوتونیک در دانشگاه شهید بهشتی گفت: حمایت همه جانبه از توانایی های علمی و فنی محققان در دانشگاه ها، در امر توسعه فناوری و پیشرفت های علمی و جلوگیری از رکود علمی در حوزه های مختلف تاثیر بسزایی دارد.

مدیر گروه پیشران نوروفوتونیک دانشگاه شهید بهشتی از حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی به منظور بهره وری از توان علمی پژوهشی اساتید برجسته دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و درمانی کشور و همچنین جهت دهی پژوهش ها برای نیل به اهداف علمی و تحقیقاتی قدردانی کرد.

عضو ارشد هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی اضافه کرد: همکاری نزدیک محققان برجسته کشور از حوزه های مختلف علمی برای رسیدن به یک هدف کاربردی معین، دستاوردهای ملموس و ارزش اضافه نموده بالایی برای کشور خواهد داشت.

فرشته معتمدی رئیس مرکز تحقیقات علوم اعصاب، مدیر و مجری طرح های توسعه کاربرد ابزارهای اپتوژنتیک در علوم شناختی با بیان اینکه مطالعات علوم اعصاب شناختی در کشور دارای سابقه طولانی است و محققان بسیاری در دانشگاه ها و مراکز علمی دراین حوزه در حال فعالیت هستند، گفت: یکی از زمینه های مورد احتیاج این بخش به منظور ارتقای سطح فعالیت محققان و حرکت در مسیر کاربردی کردن نتایج مطالعات، توسعه ابزارهای مورد احتیاج است.

وی از تشکیل و فعالیت گروه پیشران نوروفوتونیک در دانشگاه شهید بهشتی و حمایت های ستاد توسعه علوم شناختی، خاطر نشان کرد: گروه پیشران اولین تیم تحقیقاتی در کشور است که مبادرت به بومی سازی تکنیک اپتوژنتیک نموده و اکنون به دستاوردهای ارزشمندی در این حوزه دست یافته است.

محقق حوزه علوم اعصاب شناختی با اشاره به ماهیت چند رشته ای بودن مطالعات حوزه علوم شناختی، به لزوم همکاری های بین رشته ای اساتید و محققان فنی و بیولوژی تأکید کرد و تشکیل این گروه پیشران را نمونه بسیار ارزشمند برای همکاری های بین رشته ای و بین دانشگاهی در داخل کشور بیان کرد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ساخت تجهیزات نوری برای بکارگیری تکنیک اپتوژنتیک در مطالعات مغزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت تجهیزات نوری برای بکارگیری تکنیک اپتوژنتیک در مطالعات مغزی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید