ساماندهی حریم رودخانه های گیلان

مهسا طالبی - رشت- خبرنگار: ساماندهی حریم رودخانه ها یکی از مباحث مورد مطالعه در یک سال اخیر است.

ساماندهی حریم رودخانه های گیلان

وقوع سیل و تخریب بسیاری از مناطق مسکونی و نیز مسائل محیط زیستی موجب شده این موضوع بین دستگاه های مجری و فعالان محیط زیست بیش از گذشته مطرح گردد. این موضوع در گیلان هم مورد توجه قرار گرفته است، اما متولیان امر می گویند ساماندهی حریم رودخانه ها نیازمند همکاری دستگاه های مرتبط است.

  • عوامل تهدیدکننده

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان برداشت های بی رویه شن و ماسه از بستر رودخانه ها را از آسیب های جدی دانست و گفت: 9500 واحد مسکونی، تجاری و خدماتی در حریم رودخانه های 9 شهر و 651 روستای استان قرار گرفته است که ساماندهی آنها نیازمند کوشش نهادهای مختلف است. علی اوسط اکبری مقدم حفظ محیط زیست و مدیریت و کنترل سیلاب را یکی از مباحث اصلی و جدی مطرح کرد و اضافه کرد: نبود نظارت و مدیریت در این خصوص طی دهه های اخیر باعث شده علی رغم اجرای شیوه نامه ساماندهی و لایروبی رودخانه ها از اواخر آذر سال گذشته کماکان در بعضی نقاط پس از بارش های شدید با چالش هایی روبرو باشیم.

وی با اشاره به وجود 65 رودخانه به طول 2 هزار و 511 کیلومتر در گیلان اظهار کرد: دخل و تصرفات توسط بعضی دستگاه ها و مردم در حریم رودخانه ها مشکلاتی به وجود آورده است. معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان به مطالعات صورت گرفته توسط مشاوران آب منطقه ای اشاره نمود و گفت: تخریب واحدهای غیرمجاز و ساماندهی آنها نیازمند منابع اقتصادی و همکاری نهادها و دستگاه های مختلف است. اکثر ساکنان در حریم رودخانه ها از اقشار آسیب پذیر هستند که به همین دلیل باید به درستی ساماندهی شوند. معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان گفت: امیدواریم با مصوبات جلسه شورای فنی شاهد برطرف نواقص و بعضی کاستی ها باشیم.

  • تشدید ساخت وساز در حریم رودخانه ها

در این رابطه یک فعال محیط زیست بیان نمود: فاضلاب همه روستاهای کشور به صورت مستقیم وارد تالاب ها و رودخانه ها می گردد. در شمال کشور نیز تقریبا همه تالاب ها با بحران ورود فاضلاب روبروند. از سوی دیگر تغییر کاربری موجب تشدید بحران می گردد؛ چراکه وقتی اجازه ساخت وساز صادر گردد، علاقه مندی برای ساخت ویلا افزایش می یابد.

نسیم طواف زاده بیان نمود: در اغلب این ساخت وسازها برنامه ریزی درستی وجود ندارد و این باعث تسریع در تخریب محیط زیست و وقوع سیلاب می گردد. وی ادامه داد: برخوردنکردن با ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم رودخانه ها می تواند افزایش خروج روستاییان به سمت شهرها را به دنبال داشته باشد. بدین ترتیب تعدادی از روستاییان با فروش زمین هایشان راهی شهرها شده و از انسان های مولد به مصرف کننده تبدیل می شوند.

  • ساخت وساز روستایی و شهری نیازمند نظارت

ساخت وساز روستایی و شهری در حریم رودخانه ها نیازمند نظارت دقیق بر رعایت قانون و ملاحظات زیست محیطی است. در غیر این صورت شاهد تخریب محیط زیست خواهیم بود.

منبع: همشهری آنلاین

به "ساماندهی حریم رودخانه های گیلان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساماندهی حریم رودخانه های گیلان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید