سیلی ترامپ به چشم بادامی ها

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، سباستین فالتی در تحلیلی در وبسایت روزنامۀ فرانسوی فیگارو، پیامدهای تصمیم تازۀ ترامپ دربارۀ چینی ها را تشریح نموده است. در این تحلیل آمده است:

سیلی ترامپ به چشم بادامی ها

ترامپ بالاخره تهدیدهایش را عملی کرد. با این حال مذاکرات در واشنگتن همچنان ادامه دارد. لیو هی، به رغم همه توئیت های تند ترامپ به سوی واشنگتن راهی شد و این در حالی است که آتش بس میان دو اقتصاد اول دنیا به مویی بند است. مذاکره نماینده چینی و مشاور باوفای شی جینگ پینگ مسئولیت سنگینی بر عهده دارد. از روز آدینه متعاقب تصمیم ترامپ، بر روی 200 میلیارد دلار کالای وارداتی از چین، افزایش 25 درصدی تعرفه قرار داده شد. ترامپ روز آدینه با استقبال و خرسندی از تصمیم تازه، و بر روی صفحه توئیترش اظهار داشت که این سیاست در مقایسه با یک توافق سنتی و حتی استثنایی؛ ثروت زیادی را عاید کشور خواهد نمود. با این حال رییس جمهور آمریکا توضیح داد که مذاکرات محبت آمیز ای میان دو کشور در جریان است و هیچ عجله ای برای توافق میان دو ابرقدرت مالی دنیا در کار نیست. ترامپ از سویی به چینی ها هشدار داد و آشکارا توضیح داد: ما دولت اوباما و رفیقش جوی خوابالو، (لقبی که ترامپ به جو بایدن داده است) نیستیم که چینی ها را پروار نمایند.

گفته می گردد محصولات چینی که به دستور ترامپ بر روی آنها تعرفه 25 درصدی بسته شده، شامل محصولات شیمیایی، مواد ساخت و ساز، لوازم الکترونیکی و ... است. تا پیش از روز آدینه چینی ها تعرفه 10% را به گمرک آمریکا پرداخت می کردند اما از روز آدینه آنها مجبورند این رقم را به 25% افزایش دهند. چینی ها روز آدینه از تصمیم ترامپ ابراز تاسف نموده و بدون ذکر جزییات، تآکید کردند راهی برای آنها جز تلافی وجود ندارد. چشم بادامی ها تمایل دارند با ترامپ وارد معامله شوند، اما رییس جمهور آمریکا دوباره در یک میتینگ انتخاباتی در ایالت فلوریدا، به چینی ها حمله کرد. او گفت: چینی ها قرارداد را لغو کردند، پس باید پولش را پرداخت نمایند. ترامپ توضیح داد که چینی ها تعهداتشان را زیر پا گذاشتند و از جهت مذاکرات منحرف شدند.

تنش میان چین و آمریکا بازارهای دنیای را نگران نموده، و احتمال رویایی مجدد دو قدرت اول اقتصاد دنیا را افزایش داده است. این مسئله می تواند ضرب آهنگ رشد اقتصاد دنیای را تحت الشعاع قرار دهد. این واقعیتی است که صندوق بین المللی پول نیز بدان اشاره نموده است. وزیر اقتصاد فرانسه نیز در این باره می گوید: این جنگ فقط و فقط بازنده خواهد داشت. هر چه چرخش کالا کمتر باشد، متعاقباً کالاهای کمتری را می توانیم صادر کنیم و این یعنی از بین رفتن فرصت های شغلی در فرانسه و اروپا.

چین همچنان در مقابل هر مکانیسم محدودنماینده ای بر مواضعش پافشاری می نماید. طبق اطلاعات منابع آمریکایی، در صورتی که چینی ها بپذیرند که اجناس بیشتری از آمریکایی ها به خصوص محصولات کشاورزی را خریداری نمایند، با این حال مقاومت آنها در برابر اعمال امتیازات تازه در قانون جدید، مهمترین مانع در مذاکرات جاری خواهد بود.

فیگارو/ 10 می 2019

2352

منبع: خبرآنلاین

به "سیلی ترامپ به چشم بادامی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیلی ترامپ به چشم بادامی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید