فشردگی جمعیت دختران در مقطع کارشناسی به دوره تحصیلات تکمیلی رسید

رئیس دانشگاه تربیت مدرس گفت: در حالی که قبلا 15 درصد متقاضیان دکتری را دختران تشکیل می دادند، سال جاری این آمار به 40 درصد رسیده و بیش از 50 درصد متقاضیان ارشد دختر هستند.

فشردگی جمعیت دختران در مقطع کارشناسی به دوره تحصیلات تکمیلی رسید

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، محمدتقی احمدی رئیس دانشگاه تربیت مدرس در یک نشست خبری از تصویب طرح راهبردی تحول این دانشگاه اطلاع داد و گفت: تا انتها سال تغییر انقلابی در این دانشگاه به وقوع خواهد پیوست.

وی ادامه داد: در راستای چابک سازی و انعطاف پذیری دانشگاه تربیت مدرس و خروج از لختی این دانشگاه از دانشگاه یک و دو خارج می گردد و به 7 دانشکده جامع دارای اختیارات در حد دانشگاه کوچک تقسیم می گردد. پس از آن تمامی اختیارات تصدی گری بخش ستادی به دانشکده ها تبدیل می گردد و دانشکده ها بودجه سالانه خواهند داشت و امور را پیش خواهند برد. این طرح با مطالعه دانشگاه های برتر دنیا با مشورت 13 دانشگاه گروه یک تدوین شده است.

با حکم دیوان عدالت اداری درباره استخدام بورسیه ها مقابله نکردیم

احمدی درباره موضوع اخیر استخدام بورسیه ها که منجر به حضور حکم انفصال از خدمت شده بود که یکی از دانشگاه ها دانشگاه تربیت مدرس بود، شرح داد: در گذشته نیز چنین روابطی را با دیوان عدالت اداری داشتیم که حل و فصل شده بود.

رئیس دانشگاه تربیت مدرس گفت: در این موضوع دیوان 70 شکایت را آنالیز نموده و از روسای دانشگاه های مربوطه کسب اطلاع و سوال و جواب نموده است.

وی ادامه داد: طی این روند که 2 تا 3 سال طول کشیده دانشگاه بنابر قانون شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره مقررات هیات جذب معتقد است که متولی جذب، هیات جذب در دانشگاه ها است.

احمدی افزود: تعدادی از پرونده ها انتها پیدا نموده و دانشگاه تربیت مدرس 7 یا 8 مورد بورسیه داشت که مکلف به استخدام پیمانی آنها شد. در نهایت پرونده هایی که به مرحله قطعی رسیده بودند، حکم در خصوص آنها اجرا شد.

رئیس دانشگاه تربیت مدرس گفت: یکی از این افراد به دلیل نداشتن شماره استخدامی شکایت نموده که قاضی بر اساس آن حکم بدوی برای انفصال رئیس دانشگاه صادر نموده است اما نداشتن شماره استخدامی خللی در استخدام این فرد ایجاد ننموده بود، همچنان که 70 تا 80 نفر هیات علمی دیگر این دانشگاه که زودتر از این فرد مراحل استخدام را طی نموده اند هنوز شماره استخدامی ندارند و این موضوع جزو فرایندهای سازمان امور استخدامی است.

وی تاکید نمود: اما در نهایت با مساعدت وزیر علوم شماره استخدامی برای این فرد زودتر از موعد اخذ شد که البته کار نامتعارفی بود و تقاضا داریم دیوان مدیریت دانشگاه را بپذیرد و در بقیه فرایندها با این افراد مشابه سایرین رفتار گردد.

تکرار رفتار جمعیتی دختران در مقطع کارشناسی این بار در دوره تحصیلات تکمیلی

احمدی از رشد 1.5 درصدی پذیرش دانشجویان ارشد در امسال در این دانشگاه اطلاع داد و گفت: امسال آهنگ رشد جمعیت دانشجویی را کاهش داده ایم.

رئیس دانشگاه تربیت مدرس گفت: امسال کمی بیش از 2000 نفر جدید وارد این دانشگاه خواهند شد.

به گفته وی، امسال همچنین شاهد رشد چشمگیر جمعیت دختران به بیش از 50 درصد در مقطع ارشد هستیم؛ در مقطع دکتری هم که قبلا سهم دختران 15 درصد بود، اکنون به 40 درصد رسیده است و به طور کلی رفتار جمعیتی دختران در مقطع کارشناسی اکنون به دوره تحصیلات تکمیلی رسیده است.

وی یادآور شد: از این رو متناسب با جمعیت دانشگاه سه خوابگاه جدید در دست ساخت است که تا مهر به اتمام می رسد و یک خوابگاه هم برای خارجی ها در نظر گرفته شده است.

تعداد دانشجویان خارجی دو برابر شد

رئیس دانشگاه تربیت مدرس از رشد تقاضای دانشجویان خارجی برای حضور در این دانشگاه اطلاع داد و گفت: در 4 ماهه ابتدای امسال 3 برابر کل پارسال دانشجوی خارجی داشتیم که این افراد شهریه پرداز هستند و عمدتا از عراق، افغانستان و آسیای میانه می آیند.

به گفته احمدی، تعداد 180 نفر دانشجوی خارجی به 300 نفر افزایش خواهد یافت.

مزیت دوره صلاحیت مدرسی در انتخاب اعضای هیات علمی اعمال نمی گردد

احمدی اعلام کرد: هر سال نزدیک به 500 دانشجوی دکتری در این دانشگاه حضور دارند که 20 درصد آنها متقاضی دوره اختیاری صلاحیت مدرسی هستند.

به گفته وی، اگرچه این دوره ها امکان درخواست دو پایه در زمان استخدام رسمی را برای هیات علمی ها فراهم می نماید، اما در اجرا توسط وزارت علوم فراز و نشیب هایی وجود دارد.

به گفته وی، 2500 نفر از دانش آموختگان این دانشگاه در دانشگاه های کشور تدریس می نمایند.

وی همچنین از اختلاف نظر دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه فردوسی مشهد بر سر شعار این دانشگاه اطلاع داد و گفت: شعاری که اکنون توسط دانشگاه تربیت مدرس به صورت رسمی استفاده می گردد، قبل از انقلاب توسط دانشگاه فردوسی با شباهت هایی استفاده می شده است.

منبع: خبرگزاری فارس

به "فشردگی جمعیت دختران در مقطع کارشناسی به دوره تحصیلات تکمیلی رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فشردگی جمعیت دختران در مقطع کارشناسی به دوره تحصیلات تکمیلی رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید