محیط زیست ایران، قربانی ندانم کاری های چند دهه اخیر

به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، عیسی کلانتری با اشاره به سابقه فعالیت در حوزه محیط زیست گفت: کتمان کردن واقعیت ها چه نقاط ضعف و چه قوت باشد باعث تضییع حقوق کارکنان و مانع پیشبرد دستگاه به سمت بهبود می گردد.

محیط زیست ایران، قربانی ندانم کاری های چند دهه اخیر

عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در جلسه هم اندیشی با اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی که با حضور نمایندگان مجلس در این سازمان برگزار گردید، گفت:من از دهه شصت با توجه به علاقه شخصی به محیط زیست، به دنبال راهکار برای وضعیت محیط زیستی کشور بودم. با توجه به مشاهدات شخصی، سازمان را دستگاهی ضعیف می دانستم اما این امر بر سازمان مشتبه گردیده بود که دستگاه قدرتمندی است.

وی با اشاره به مسائل موجود در سازمان محیط زیست که مبنایی برای مسائل زیست محیطی کشور گردیده، گفت: یک ماه پس از حضورم در سازمان محیط زیست، دیدم که اوضاع بیش ازآنچه از بیرون دیده می گردد احتیاج به رسیدگی دارد. بخصوص در مقایسه با اهمیت محیط زیست در سطح دنیای و آنچه در تمام دنیا انجام می شد با ایران، ما تنها شبحی از محیط زیست بودیم. حتی برخی از مدیران سازمان به توضیح وظایف شان مطلع نبودند و البته نمی پذیرفتند که ضعف وجود دارد. از کوچک ترین اظهارنظر محیط زیستی ابا داشتند و نمی خواستند قبول نمایند که توان این کار را ندارند.

رئیس سازمان محیط زیست در ادامه گفت: با توجه به صندلی محیط زیست در دنیا، آنچه در کشورما دیده می گردد درواقع، از بین رفتن محیط زیست است و تا زمانی که مسئولان متوجه عمق فاجعه نشوند، همچنان محیط زیست از بین خواهد رفت. ما نه تنها حافظ حقوق نسل های بعدی نبودیم، حافظ حقوق نسل حاضرهم نیستیم.

مدت ها طول کشید تا بفهمیم چیزی نمی دانیم

کلانتری در ادامه با اشاره به کوشش برای رفع مشکل در حوزه سازمان محیط زیست گفت: برای رفع کردن مشکل، اول باید به ضعف های خود واقف می شدیم و ضعف علمی، فنی و عدم توان استفاده ازاختیاراتی را که داشتیم، می شناختیم. آنچه دیده می گردد این است که ازآنچه داشتیم هم درست استفاده ننموده ایم.

وی اضافه کرد: بزرگ ترین مشکل ما در سازمان این بود که بفهمیم چیزی نمی دانیم و فهمیدن این موضوع زمان برد. حدود ده ماه طول کشید تا آقایان و خانم های سازمان متوجه شوند که مسائل پیش پاافتاده زیست محیطی در این سازمان بدون متولی است. البته جوسازی های کاذب هم داشتیم. سعی کردیم با فعالیت های مختلف مسائل را حل کنیم. با برون سپاری و تعامل با دانشگاه ها، آموزش درونی و جایگزینی نفرات، بیش از 40 درصد موفق شدیم، البته تا رسیدن به شرایط ایده آل هنوز راه زیادی داریم.

در سازمان محیط زیست یک نفر متخصص هوا وجود ندارد

معاون رئیس جهمور در ادامه با اشاره به نبود افراد متخصص در حوزه های مورداحتیاج سازمان گفت: به عنوان مثال، در سازمان محیط زیست یک نفر متخصص هوا وجود ندارد و نداشت. این در حالی است که برای نوشتن آیین نامه های قانون هوای پاک که ابلاغ هم گردیده در سازمان مشکل وجود داشت. به ناچار برای ابتدایی ترین موضوعات نیز دست به دامان مهندسان مشاور و دانشگاه ها شدیم.

وی در ادامه با تأکید بر احتیاج سازمان به بحث آموزش تخصصی گفت: در بیش از 50 دانشگاه کشور دانشکده محیط زیست داریم. سازمان نیز دانشکده ای به موازات آن ها ایجاد نموده که مهندس مکانیک تربیت می نماید! درصورتی که ما باید محیط بان تربیت کنیم. 50 درصد کارکنان سازمان محیط بان ها هستند، افرادی که دیپلم دارند و تنها یک هفته آموزش دیده سپس به پاسگاه معرفی می شوند. این افراد با این سطح از آموزش، به مسائل اجتماعی و زیست محیطی مسلط نیستند. تنها تیراندازی یاد می گیرند، در نتیجه یا می کشند یا کشته می شوند. درحالی که دانشکده ای داریم که به موازات بقیه دانشگاه ها کارشناس کشاورزی و مکانیک تربیت می نماید!

برخی طرح ها سال ها در محیط زیست معطل مانده بود

کلانتری با اشاره به اختیارات موجود در سازمان و حجم کارهای باقی مانده گفت: در این سازمان امضاهای طلایی بود که در هیچ جای دولت وجود نداشت. بااین حال برخی طرح ها در سازمان 14 سال متوقف مانده بود. از معاونان خواستم طی 5 ماه تمام طرح ها مشخص تکلیف شوند. بر اساس قانون برنامه ششم توسعه نیزدوماه زمان برای مشخص تکلیف طرحها لازم بود که ما در 45 روز آن را انجام دادیم.

وی در ادامه به اهمیت حضور سازمان محیط زیست در مجامع بین المللی اشاره نمود و گفت: باید به موازات وزارت خارجه در مجامع بین المللی فعالیت کنیم. قانون حفاظت از محیط زیست از سال 1373 در دنیا الزامی گردیده اما در کشور ما صندلیی ندارد.

کلانتری گفت: آب، موضوع اصلی محیط زیست کشور است اما دریغ از یک کارشناس آب در سازمان محیط زیست! محیط زیست هیچ صندلیی در تصمیم گیری مسائل آب کشور نداشته و همه پروژه ها به ما تحمیل گردیده بود. برای مثال، سد را می ساختند پس از خاتمه از ما گواهی می خواستند که بگویند ازلحاظ قانونی بی اشکال است.

وی در ادامه با اشاره به موضوعات محیط زیستی نادیده گرفته گردیده، اضافه کرد: حتی یک مورد حقابه برای محیط زیست کشور تعریف نگردیده بود. امروز گرفتار گردوغبار و خشکی تالاب هایی هستیم که قبلا هیچ صندلیی در تصمیم گیری ها نداشت. تقریبا تمام سرمایه گذاری ها، بدون پیوست زیست محیطی بود. مثلاً عسلویه محل زندگی هیچ جنبنده ای نیست. 120 میلیارد دلار در عسلویه سرمایه گذاری گردیده و 35 هزار نفر آنجا زندگی می نمایند که در حریم ده متری شان پالایشگاه است. این افراد از ابتدایی ترین حقوق انسانی محروم اند. همه به این خاطر است که از ابتدا این مسائل نپذیرفتیم و دنبال حل مشکل نرفتیم.

منبع: خبرگزاری مهر

به "محیط زیست ایران، قربانی ندانم کاری های چند دهه اخیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محیط زیست ایران، قربانی ندانم کاری های چند دهه اخیر"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید