نگاه سازمانی بر جشنواره مردمی و گردشگری کیش حاکم بود

به گزارش وبلاگ برنامه ها، به گزارش خبرنگاران فرشید کریمی در این یادداشت آورده است که:

نگاه سازمانی بر جشنواره مردمی و گردشگری کیش حاکم بود

بیست و یکمین جشنواره تابستانی کیش که از هشتم تیرماه سال جاری شروع گردیده بود، شامگاه هجدهم شهریور به کار خود انتها داد. جشنواره ای که از ابتدای شکل گیری آن در 21 سال گذشته، رویکردش بر رونق گردشگری جزیره کیش با ارائه بسته های متنوع به گردشگران همچون ارائه تخفیف در خرید و اجرای برنامه های شاد و مفرح دیگر تعریف گردیده است.

مروری کوتاه بر تاریخچه شکل گیری جشنواره تابستانی کیش حاکی از آن است که طرح برگزاری چنین جشنواره ای به صورت سالانه ، به دنبال ظرفیت سازی با رویکرد رونق گردشگری کیش برای فصل تابستان مطرح شد؛ چراکه به دلیل هوای گرم و شرجی، گردشگران تمایل کمتری برای سفر به این جزیره در این فصل سال از خود نشان می دادند. از این رو برگزاری چنین جشنواره ای راه چارهی شد برای ترغیب افراد به سفرهای تابستانی به جزیره کیش تا علاوه بر رونق گردشگری، به افزایش ضریب اشغال هتل ها و درآمدزایی در حوزه های گوناگون مرتبط با این صنعت نیز منجر شود؛ رویدادی که در ابتدای شکل گیری و با توجه به محدود بودن ظرفیت های تفریحی و گردشگری سایر مناطق کشور، بی شک برای بسیاری از افراد از جذابیت لازم برخوردار بود.

نباید از نظر دور داشت که تدارک این جشنواره، سالانه هزینه هایی قابل توجه را به سازمان منطقه آزاد کیش تحمیل می نماید؛ هزینه هایی که جدا از بحث خدمات رسانی، تبلیغات و جوایز نقدی و غیرنقدی و نظایر این ها، سال جاری نیز به طور خاص در قالب بسته های حمایتی تعریف و ارائه شدند. بارزترین نمونه در این رابطه اجرای طرح هر گردشگر یک کارت هدیه ریالی بود که منجر به توزیع کارت های هدیه 50 تا 150 هزار تومانی به مسافران در جشنواره اخیر شد؛ یعنی توزیع مبلغی نزدیک به 20 میلیارد تومان وجه نقد میان گردشگران. این در حالی است که اجرای اینگونه طرح های پرهزینه می توانست با تامل بیشتری در ارزان سازی سفر به مقصد کیش صرف می شد تا شاهد گرانی بلیت پرواز در حین مدت برگزاری جشنواره نباشیم.

حال باید دید، پس از 21 سال و در شرایطی که امکانات تفریحی و گردشگری در حوزه های گوناگون در سراسر کشور توسعه یافته، آیا این جشنواره کماکان از جذابیت گذشته برخوردار و در افزایش گردشگران ورودی به جزیره تاثیر داشته است؟ و با مطرح کردن بحث هزینه - فایده، آیا جزیره کیش با این میزان هزینه کرد توانسته است بهره مالی لازم را از ورود گردشگران داشته باشد؟ در این رابطه پیشنهاد می شود مسئولان به ارائه آمار در بخش های مختلف مرتبط با این صنعت در مدت زمان برگزاری جشنواره بپردازند تا بتوان تحلیلی صحیح از آن ارائه داد.

به منظور پاسخگویی به پرسش های طرح گردیده کافیست نگاهی به ضریب اشغال هتل ها در طول برگزاری جشنواره تابستانی کیش داشته باشیم؛ چراکه مقایسه آماری طی سه سال گذشته حاکی از اشغال 50 درصدی هتل ها در این ایام است. آماری که نه تنها با اهداف جشنواره همخوانی ندارد بلکه بی شک بدون برگزاری جشنواره نیز محقق می شد و این خود حاکی از دچار شدن این جشنواره به نوعی رکود طی سال های اخیر است.

همچنین بنابر آمار اعلام گردیده از سوی معاون گردشگری کیش، تنها شاهد رشد 8 تا 10 درصدی گردشگران و افزایش ضریب اشغال 4 درصدی هتل ها بوده ایم؛ هرچند که نمی توان به آمارهای همیشه مثبت مسئولین در کشور دلخوش کرد. نکته حائز اهمیت دیگر به موضوع اهدای جوایز جشنواره باز می شود؛ چراکه هر ساله تعدادی از این جوایز به کیشوندان تعلق می گیرد و این خود خلاف اهداف تعریف گردیده در جشنواره است؛ اگرچه در کنار نقدهای وارده نباید نقاط قوت جشنواره را نیز نادیده انگاشت.

برون رفت از این رکود ممکن نیست مگر با تغییر نگاه نسبت به برگزاری این رویداد. به این معنی که پس از برگزاری 21 دوره از جشنواره اگر نگاه دو دهه گذشته کماکان بر روند اجرای آن حاکم باشد، بی شک راه به جایی نخواهیم برد. بهترین راه چاره نیز الگوبرداری از کشورهای موفق در این زمینه است. نگاهی به جشنواره های مختلف که در بسیاری از کشورهای جهان برگزار می شوند، بیانگر رویدادهای تعریف گردیده در بازه زمانی یک یا چند روزه در کل سال - نه مختص فصلی خاص- است که گردشگرانی را از مناطق گوناگون به یک مقصد می کشانند.

جشنواره های مناسبتی کوتاه مدت چون جشنواره های خرید، ورزش های آبی، گردشگری بومی، موسیقی و ...، چنانچه تنها به سه ماه تابستان محدود نشوند، می توانند این جزیره را به مقصدی رویدادمحور برای همه فصول تبدیل کند. و نکته انتهای آنکه در شرایطی که بحران اقتصادی و نوسانات ارزی طی چند ماه اخیر اقتصاد کشور را به شدت تحت الشعاع قرار داده است و خود تهدیدی برای گردشگری به شمار می رود؛ اما با برنامه ریزی مناسب و نگاهی متفاوت تر می توان از این تهدید به عنوان فرصتی برای رونق گردشگری جزیره کیش بهره برد و با کاهش گردشگری خروجی، گردشگران بسیاری را به سوی این جزیره مرجانی سوق داد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "نگاه سازمانی بر جشنواره مردمی و گردشگری کیش حاکم بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاه سازمانی بر جشنواره مردمی و گردشگری کیش حاکم بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید