واکنش اتحادیه اروپا و سازمان ملل به عبور ذخایر اورانیوم ایران از سقف 300کیلوگرم

در پی عبور ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از سقف مشخص شده در برجام، اتحادیه اروپا از ایران خواست از اقدامات تضعیف کننده برجام بپرهیزد و سازمان ملل متحد نیز چنین اقدامی را به زیان برجام دانست.

واکنش اتحادیه اروپا و سازمان ملل به عبور ذخایر اورانیوم ایران از سقف 300کیلوگرم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از رویترز، استفان دوجاریک سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوشنبه پس از انتشار خبر عبور ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از سقف معین شده در برجام خاطرنشان کرد چنین اقدامی به نفع برجام نیست.

وی در یک نشست خبری با اعلام اینکه آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد مراتب نگرانی خود را از این اتفاق ابراز داشته، به خبرنگاران گفت: چنین اقداماتی از سوی جمهوری اسلامی ایران نه کمکی به حفظ برجام می نماید و نه منافع مالی ملموسی را برای مردم ایران تضمین می نماید. ضروری است که این مسئله به وسیله سازوکاری که در برجام معین شده، حل وفصل گردد.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد در حالی ایران را به حل وفصل مسئله به وسیله سازوکار معین شده در برجام دعوت می نماید که ایران دقیقاً با استناد به بندهای 26 و 36 برجام اقدام به تعدیل تعهدات خود ذیل برجام نموده است. بر اساس این بندها ایران می تواند در صورت عدم اجرای تعهدات طرف مقابل، با استفاده از حقوقش طبق برجام تعهدات خود را کاهش دهد و این به معنای نقض برجام نیست.

اتحادیه اروپا: ایران از اقدامات تضعیف نماینده برجام بپرهیزد

در حالی که کوتاهی مکرر تروئیکای اروپایی (آلمان، انگلیس و فرانسه) به تعهداتشان در قبال ایران ذیل برجام باعث شده است که ایران تعهدات برجامی خود را تعدیل کند، اتحادیه اروپا شامگاه دوشنبه با ابراز نگرانی از عبور ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از آستانه معین شده در برجام خواهان پرهیز ایران از ادامه روند تعدیل تعهدات خود شد.

البته اتحادیه اروپا به این واقعیت که ایران پس از خروج آمریکا از برجام به مدت 14 ماه به تعهدات خود در برجام پایبند بوده، اذعان نموده است؛ اما در عین حال از ایران خواسته است که از انجام اقدامات دیگری که منجر به تضعیف برجام گردد، خودداری کند.

ایران بیش از یک سال به طرف های دیگر برجام به ویژه طرف های اروپایی فرصت داد تا به این تعهدات عمل نمایند و منافعی را که ذیل برجام برای ایران تعریف شده است فراهم سازند. اما پس از اینکه نشانه ای از کوشش جدی آنها برای عمل به تعهداتشان مشاهده نکرد، تصمیم دیگری گرفت.

شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه 18 اردیبهشت در واکنش به کوتاهی کشورهای اروپایی در اجرای وعده هایشان، در بیانیه ای خاطرنشان کرد جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی و حقوق تصریح شده خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام، بعضی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف خواهد نمود.

ایران در این بیانیه که در اولین سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته ای صادر شد، به طرف های دیگر برجام 60 روز فرصت داد برای اجرای تعهدات خود به ویژه در حوزه های بانکی و نفتی اقدام نمایند.

تهران به همین دلیل 30 اردیبهشت ماه خاطرنشان کرد میخواهد میزان فراوری اورانیوم 3.67درصدی خود را به 4 برابر میزان قبلی افزایش دهد.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی نیز روز دوشنبه 27 خرداد در یک نشست خبری در محل تأسیسات آب سنگین اراک با اشاره به تصمیمات اخیر شورای عالی امنیت ملی مطرح کرد که از زمان چهار برابر شدن ظرفیت، فراوری اورانیوم 3.67 درصد افزایش یافته و تا روز پنج شنبه ششم تیرماه از سقف معین شده در برجام عبور خواهد نمود.

آژانس بین المللی انرژی اتمی بعد از ظهر روز دوشنبه تأیید کرد که میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از مرز معین شده در برجام (300 کیلوگرم هگزافلوراید (UF6) و یا معادل آن یعنی 202.8 کیلوگرم اورانیوم) عبور نموده است.

سخنگوی آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه خاطرنشان کرد: ما می توانیم تأیید کنیم که دبیرکل یوکیا آمانو به شورای حکام اطلاع داده که آژانس عبور ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از مرز معین شده [در برجام] را تأیید نموده است.

پیش از این نیز یک منبع مطلع در مصاحبه با خبرنگاران اعلام نموده بود به احتمال زیاد ایران از مرحله اول از سقف معین شده گذشته اما این امر از سوی خود ایران اعلام رسمی نخواهد شد، بلکه باید انتظار داشت در نخستین گزارش آژانس انرژی بین المللی اتمی به عنوان مرجع نظارت بر برنامه هسته ای ایران اعلام گردد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "واکنش اتحادیه اروپا و سازمان ملل به عبور ذخایر اورانیوم ایران از سقف 300کیلوگرم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش اتحادیه اروپا و سازمان ملل به عبور ذخایر اورانیوم ایران از سقف 300کیلوگرم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید