وقتی استقبال لفظی جای کار عملی را می گیرد

در حالی که در طول 50 روز گذشته، مدیران میراث فرهنگی استان تهران، در دو جلسه متفاوت از مرمت پل تاریخی کن، بعد از تخریب در زمان سیل در این روستای تاریخی صحبت کردند، همچنان صحبت از استقبال پیشنهاد است تا اجرایی شدن کارها.

وقتی استقبال لفظی جای کار عملی را می گیرد

به گزارش خبرنگاران، با طغیان رودخانه کن دوشنبه 12 فروردین، بخش های اصلی پل آجری قاجاری کن تخریب شد، دو روز بعد یعنی 14 فروردین دلاور بزرگ نیا - مدیر کل سابق اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران - بعد از صبحت با شهرداری منطقه 5 گفت که قرار است این پل به زودی با همکاری میراث فرهنگی مرمت گردد.

40 روز بعد اما درصد زیادی از آن چه آوار پل کن نامیده می گردد، از کنار پل و محل عبور مردم حذف شده بود. آواری که قطعاً بخشی از مصالح قدیمی پل را شامل می گردد و حالا بعد از گذشت چیزی حدود 50 روز، مدیر کل جدید میراث فرهنگی استان تهران، به نظر می رسد به گفت وگوهای صورت گرفته مدیر قبلی میراث تهران، اعتماد کافی ندارد.

چون با وجود برگزاری جلسه بین مدیر کل سابق و شهردار منطقه پنج تهران که بیش از سه سال مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران نیز بود، خودش هم در جلسه ای جداگانه با شهردار منطقه پنج، از طرح پیشنهاد مشارکت شهرداری در مرمت پل تاریخی کن استقبال نموده است!

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی استان تهران؛ پرهام جانفشان - مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران - در دیداری که 29 اردیبهشت با شهردار منطقه 5 تهران داشت، گفت: از طرح پیشنهاد مشارکت شهرداری در مرمت پل تاریخی کن استقبال می کنیم.

او با اعلام این که بخشی از تاریخ و هویت منطقه کن در نقش ارتباطی این پل تاریخی گره خورده است، اضافه نمود: برلزوم مرمت پل تاریخی کن که بر اثر طغیان رودخانه در فروردین ماه امسال آسیب دیده است تاکید نمودیم.

او همچنین نسبت به حفظ کوچه باغ های کن به عنوان ارزشمندترین میراث طبیعی پایتخت تاکید نمود و اضافه نمود: این اقدام در دستور کار معاونت میراث فرهنگی استان قرار می گیرد و امیدواریم تا امسال آثار طبیعی استان شناسایی و در فهرست آثار ملی ثبت شوند.

وی حفظ جاذبه طبیعی را مانند با حفظ میراث فرهنگی و تاریخی پایتخت ارزشمند دانست و ادامه داد: همان طور که منطقه 12 به عنوان بافت تاریخی تهران قدیم ارزشمند است، جاذبه های طبیعی منطقه شمیرانات و کن نیز برای شهر تهران پراهمیت و ارزشمند است.

به گفته مدیر سابق صندوق احیا؛ خوشبختانه در سال های اخیر نگاه شهرداری ها عوض شده و نگاه آنها به میراث فرهنگی که هویت شهر را تشکیل می دهد نگاه حمایتی است.

از زمان وقوع سیل و به جا ماندن آوار پل تا برگزاری جلسه و مطرح شدن پیشنهاد و برداشتن قدم برای مرمت پل تا وقتی که قرار بود به زمین گذاشته گردد و هیچ گاه به زمین نرسید، تا امروز، نیمی از پل کن از بین رفته است، حالا تعیین نیست که از زمان استقبال جانفشان از پیشنهاد دوباره شهرداری منطقه پنج تهران تا زمان اجرایی شدن طرح، پل کن به چه وضعیتی دچار گردد. آن هم در حالی که شهرداری قرار است وضعیت میراث فرهنگی را انجام دهد و مسؤولان میراث فرهنگی تنها قدمی که در این زمینه تا کنون برداشته اند، استقبال از طرحِ مطرح شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "وقتی استقبال لفظی جای کار عملی را می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی استقبال لفظی جای کار عملی را می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید