کشف نقاشی های 30 هزارساله در یک غار

باستان شناسان نقاشی های دیواری بر روی غاری واقع در کرواسی کشف کردند. محققان معتقدند قدمت این آثار به 30 هزار سال پیش باز می شود.

کشف نقاشی های 30 هزارساله در یک غار

به گزارش خبرنگاران و به نقل از لایوساینس، با این که نقاشی های دیواری غاری در اروپای غربی به وفور دیده می شود، این اکتشاف اولین نقاشی دیواری غار با این قدمت است که تاکنون در شبه جزیره بالکان یافت شده است.

نقاشی های سرخ این غار که تصویر یک گاومیش و یک بز کوهی را به نمایش می گذارد، ممکن است 30 هزار سال پیش خلق شده باشند.

جین کلاتس مورخ فرانسوی، در مورد این اکتشاف اعلام کرد: این رویداد یک اکتشاف مهم محسوب می شود؛ چراکه این اکتشاف در منطقه ای اتفاق افتاده که تاکنون هیچ یافته مشابهی در آن دیده نشده بود. با توجه به نقاشی های موجود، قدمت این آثار بدون شک به عصر سنگ پسین باز می شود.

نقاشی های این غار به طور کامل سالم باقی نمانده اند. در بعضی قسمت ها، این نقاشی ها زیر لایه های سنگواره های کربنات کلسیم مدفون شده اند.

این نقاشی درون غاری با عمق 110 متر کشف شده اند. طی عصر سنگ پسین، آب و هوای اروپا نسبت به حال حاضر بسیار سردتر و سطح آب دریاها نیز پایین تر بود. بنابراین هر کسی که در این غار پناه می گرفت می توانست رود بزرگی را که راستای دشت وسیعی (جایی که دریای آدریاتیک در حال حاضر در آن واقع است)، مشاهده کند.

روئیز ردوندو باستان شناس دانشگاه ساوت همپتون درباره این اکتشاف اعلام کرد: به عنوان یک باستان شناس هدف اصلی ما، منحصراً تحقیق و آنالیز خود این نقاشی ها نیست، بلکه کسب اطلاعاتی درباره جوامع و افرادی که این آثار را خلق نموده اند، است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کشف نقاشی های 30 هزارساله در یک غار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف نقاشی های 30 هزارساله در یک غار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید