2019؛ سال کشف مقبره های منحصربه فرد در کشور مصر

باستان شناسان به کشفیات منحصربه فرد و شگفت انگیزی مربوط به مصر باستان دست یافته و صد ها مقبره باستانی را شناسایی نموده اند.

2019؛ سال کشف مقبره های منحصربه فرد در کشور مصر

به گزارش خبرنگار ، با وجود اینکه قرن ها از آغاز کاوش های باستان شناسی در کشور مصر می گذرد و باستان شناسان آثار باستانی فراوانی را از عمق خاک پیدا نموده اند، هنوز آثار باستانی کشف نشده فراوانی در این کشور وجود دارد و هر از گاهی در جریان یک فصل حفاری یا به صورت تصادفی آثار باستانی منحصربه فرد و ارزشمندی کشف می گردد.

کارشناسان در سال 2018 و امسال میلادی کشفیات منحصربه فردی درحوزه باستان شناسی داشته اند؛ کشف آرامگاه باستانی حاوی ده ها مومیایی در یک سایت در جنوب شرقی مصر در نزدیک شهر آسوان درمنطقه Mausoleum آقاخان جزو مشهورترین کشفیات باستان شناسی است. در این آرامگاه مومیایی افراد بزرگسال و کودک در چندین اتاق قرار داده شده است.

مدخل مقبره از یک راه پله متشکل از بلوک های مجسمه سنگی ایجاد شده است که به اتاق حاوی مومیایی ها منتهی می گردد.

حفاری و کاوش در این آرامگاه باستانی منحصربه فرد حاصل کوشش گروهی باستان شناسان مصری و تیمی از دانشگاه میلان کشور ایتالیاست و آنها هنوز به آنالیز و خارج کردن وسایلی چون گلدان ها و دیگر اشیای باستانی مشغول هستند.

باستان شناسان مصری در این پروژه به حفاری و خارج کردن خاک و اشیا می پردازند و باستان شناسان ایتالیایی با استفاده از تجهیزات ویژه خود پس از عکس برداری از کل مقبره و اشیای درونی آن به سه بعدی سازی مقبره پرداخته اند.

با یاری استفاده از فناوری جدید سه بعدی سازی بود که کارشناسان پیروز به کشف مکان تقریبی مقبره و اشیای درون آن شدند.

امروزه از فناوری سه بعدی سازی بناهای باستانی درعلم باستان شناسی به میزان زیاد استفاده می گردد و افزون بر کشور مصر در آمریکای مرکزی و جنوبی نیز برای آنالیز آثار برجای مانده از تمدن مایا از این فناوری استفاده می گردد.

فناوری تصویربرداری حرارتی نیز می تواند حفره های توخالی در بناهای باستانی را شناسایی کند وبه این ترتیب باستان شناسان مکان های پنهان را شناسایی نمایند.

اتاق اصلی این آرامگاه دارای 34 مومیایی است، باستان شناسان در جریان آنالیز اشیای درون آرامگاه به چندین تخت ساخته شده از چوب درخت نخل، ماسک های مخصوص مراسم های آیینی باستانی، تکه های پارچه کتان، ظرف هایی حاوی قیر، چراغ روشنایی و چندین مجسمه دست یافته اند.

دیوارهای این مقبره دارای نقاشی های دیواری با طرح های رنگارنگ است.دربخشی از این بنا مومیایی های یک مادر و کودک وجود دارد که درون تکه های پارچه ای از جنس کتان یا پاپیروس قرارداده شده اند.

تیم باستان شناس چندین مومیایی دیگر نیز دراین مقبره پیدا نموده اند به همراه مقداری کوزه کوچک سفالی که درون آنها مواد غذایی نگهداری شده است.

باستان شناسان مصری و ایتالیایی در جریان پروژه حفاری وکشف مقبره های باستانی حدود 300 مقبره کشف نموده اند که 25 عدد از این مقبره ها درطول 4 سال حفاری اخیربه دست آمده است.

این مقبره باستانی به دوره حکمرانی یونانیان برمصر مشهور به دوره بطلمیوسی های مصر و پس از دوران اسکندرمقدونی تعلق دارد؛ یکی از منحصربه فرد ترین آثار پیدا شده در این مقبره مجسمه پرنده با سرانسان است که درباور مصریان باستان نماینده روح افراد متوفی درمقبره است.

همچنین برسر در مقبره پارچه ای بسیارزیبا با نقش های رنگی از جنس چوب نخل و نوارهای پارچه کتانی به دیوار متصل شده است. کارشناسان اعلام نموده اند به مطالعه درباره هویت افراد مومیایی شده دراین مقبره ادامه خواهند داد.

چندی پیش نیز باستان شناسان موقع به کشف یک مقبره باستانی متعلق به 4300 سال پیش شدند؛ در این مقبره که دیواره های آن با سنگ آهک پوشیده شده است انواع نقاشی های دیواری رنگی با موضوع های مختلف وجود دارد.

کارشناسان قدمت مقبره را حدود 2388 تا 2356 سال قبل از میلاد تخمین زده اند. مانند بیشتر مقبره های باستانی در کشور مصر، این مقبره نیز مورد سرقت و دستبرد سارقان قرار گرفته است اما اشیایی از آن باقیمانده که مورد مطالعه پژوهشگران قرار خواهد گرفت.

در این مقبره نیز مومیایی هایی کشف شده اند که مصریان باستان برای نگهداری و حفظ ساختارمومیایی آنها را به ماده رزین و روغن های گیاهی آغشته نموده اند.

کارشناسان باستان شناسی امیدوار هستند با آنالیز این مقبره به یافته های جدیدی درباره سلسله های پنجم و ششم مصر دست یابند.

منبع: newsweek

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "2019؛ سال کشف مقبره های منحصربه فرد در کشور مصر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2019؛ سال کشف مقبره های منحصربه فرد در کشور مصر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید